Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Koniec tajemnicy bankowej?

Finanse

rss

Koniec tajemnicy bankowej?

2013.04.12//  D. Pęgiel
Tagi: Banki UE
Ministrowie finansów pięciu największych państw UE: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii skierowali do komisarza ds. podatków Algirdasa Szemety list, w którym zadeklarowali zacieśnienie współpracy w ściganiu oszustów podatkowych. Pismo to ma wywrzeć nacisk na Austrię i Luksemburg, dwa ostatnie państwa blokujące prace nad wspólnym systemem, w ramach którego na terenie UE miałaby zostać zniesiona tajemnica bankowa.
„Wyrażamy nadzieję, że Europa może przewodzić globalnemu systemowi wymiany informacji, usuwając miejsca, gdzie ukrywają się ci, którzy unikają płacenia podatków” – stwierdzono w liście. Ministrowie pięciu wyżej wspomnianych państw chcą powołania pilotażowego, wielostronnego mechanizmu wymiany informacji, który wzorowany byłby na uchwalonej w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych ustawie FACTA.

W ramach FACTA nałożono na instytucje finansowe z krajów, które podpisały taką umowę z Waszyngtonem, obowiązek informowania amerykańskiego fiskusa (IRS) o kontach otworzonych przez obywateli Stanów Zjednoczonych na ich terenie. Karą za nieprzestrzeganie tego prawa jest 30-procentowy podatek od dochodów tych instytucji osiągniętych w USA.

Komentatorzy zwracają uwagę, że zniesienie tajemnicy bankowej może nieść ze sobą ryzyko, iż informacje te nie będą odpowiednio chronione i wyciekną na zewnątrz. Ponadto rozwiązanie to może okazać się zbyt uciążliwe dla przedsiębiorców i stanie się kolejnym elementem odstraszającym ich od inwestycji w UE - czytamy na portalu gazetaprawna.pl.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: gazetaprawna.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Koniec tajemnicy bankowej?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Koniec tajemnicy bankowej?