Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Najbogatsi Polacy 2015 wg Forbesa

Finanse

rss

Najbogatsi Polacy 2015 wg Forbesa

2015.02.28//  S. Sikorska
Magazyn „Forbes” po raz kolejny opublikował ranking najbogatszych Polaków. Na dwóch czołowych pozycjach nie było żadnych niespodzianek. Tak jak w poprzednim roku, najzamożniejszym obywatelem naszego kraju jest Jan Kulczyk, właściciel grupy Kulczyk Investments. Oszacowano, że na jego koncie znajduje się 15,1 mld złotych. Tak ogromną fortunę Kulczyk zbił działając na terenie wielu państw. Jego spółka prowadzi interesy nie tylko w Europie, ale również w Afryce i w Ameryce Południowej. Chociaż Kulczyk Investments skupia się na branży energetycznej i na inwestycjach na rynku nieruchomości, to sam właściciel jest doktorem prawa. Kulczyk od kilku lat zajmuje wysokie pozycje w rankingach najbogatszych Polaków i Europejczyków. Znalazł się również na liście najbogatszych ludzi świata opracowanej przez amerykańskiego „Forbesa”.
Najbogatsi Polacy 2015
Najbogatsi Polacy 2015 Jan Kulczyk
Najbogatsi Polacy 2015

2. miejsce wśród najbogatszych obywateli naszego kraju należy do Zygmunta Solorza-Żaka, którego majątek wyceniony został na 11,9 mld złotych. Solorz-Żak zasłynął założeniem Telewizji Polsat, jednak jest także właścicielem Polkomtelu oraz szeregu innych spółek nie tylko telekomunikacyjnych. Na najniższym stopniu podium uplasował się Michał Sołowow, który na swoim koncie posiada 7,7 mld złotych. W porównaniu do ubiegłego roku zanotował skok o jedną pozycję, zajmując miejsce Leszka Czarneckiego. Sołowow dorobił się majątku, dzięki spółkom, takim jak choćby notowany w grupie rodzimych blue chipów, chemiczny Synthos. Tuż poza podium znalazł się natomiast wspomniany Leszek Czarnecki z fortuną, której wartość wyliczono na 5 mld złotych. Czarnecki to ekonomista będący w posiadaniu 5 dużych spółek, w tym Open Finance, Getin Holding i Getin Noble Bank.
Najbogatsi Polacy 2015 Zygmunt Solorz-Żak

Na 5. pozycji znalazł się Dariusz Miłek, który mimo wykształcenia górniczego, jest właścicielem słynnej w Polsce sieci sklepów obuwniczych CCC i wielkim pasjonatem kolarstwa. Jest to dla niego awans o jedną lokatę w porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku. Na koncie udało mu się już zebrać fortunę wartą 3,86 mld złotych. W dalszej kolejności pojawiły się dwa nowe nazwiska. Miejsce 6. zajęli wspólnie Wiaczesław Smołokowski oraz Grzegorz Jankilewicz posiadający na kontach po 3,7 mld złotych. Biznesmeni pochodzenia ukraińskiego inwestują w różne branże. Obecnie wraz z Mercuria Group skupiają się na międzynarodowym handlu ropą naftową.
Najbogatsi Polacy 2015 Michał Sołowow
Najbogatsi Polacy 2015 Leszek Czarnecki
Najbogatsi Polacy 2015 Dariusz Miłek

German Efromovich spadł w rankingu aż o 3 miejsca i znalazł się  na pozycji 8. Wyliczono, że jego majątek jest aktualnie warty 3,6 mld złotych. Przypomnijmy, że biznesmen pochodzenia polskiego, który może pochwalić się aż 3 paszportami jest właścicielem działającego w wielu branżach koncernu Synergy Group. Zajmuje się on m.in. transportem lotniczym i produkcją sprzętu medycznego. Przedostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce należy do Jerzego Staraka, który fortunę szacowaną na 3,3 mld złotych dzieli wraz z żoną Anną Woźniak-Starak. Ich majątek to w znacznej części zasługa posiadanych akcji największego polskiego koncernu farmaceutycznego, czyli Polpharmy. Przed trzema laty Jerzy Woźniak przejął też Polfę, a ponadto ma udziały w Herbapolu Lublin oraz w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica. Małżeństwo zajęło pozycję o 2 oczka gorszą niż w 2014r. Zestawienie dziesięciu najbogatszych Polaków zamyka Roman Karkosik będący twórcą przemysłowego Boryszewa. Interesują go też inwestycje w branżę chemiczną, hutniczą i motoryzacyjną. Stan jego konta ocenia się na 2,15 mld złotych. W poprzednim zestawieniu Karkosik znajdował się o 2 miejsca wyżej.
Najbogatsi Polacy 2015
Najbogatsi Polacy 2015
Najbogatsi Polacy 2015

Jak widać, poza dwoma biznesmenami pochodzenia ukraińskiego, którzy z impetem wdarli się do dziesiątki najbogatszych Polaków, nie widać większych zmian w porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku. Pieniądz rodzi pieniądz – to prawda stara jak świat, a ranking najbogatszych Polaków tak podobny do tego z ubiegłego roku jest tego potwierdzeniem.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Najbogatsi Polacy 2015 wg Forbesa

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Najbogatsi Polacy 2015 wg Forbesa