Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

Finanse

rss

Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

2012.04.05//  P. Rączka
Kryzys finansowy w Portugalii sprawił, że mieszkańcy tego państwa coraz częściej pozbywają się swoich obrączek, łańcuszków i innych pamiątek, które wyprodukowane są ze złota. Ostatni rok to znaczny wzrost skupu tego kruszcu - statystyki pokazują, że sprzedaż zwiększyła się o ponad 100 procent. W kraju tym znajduje się około 6 tysięcy placówek, które mają pozwolenie na handel - przewiduje się jednak, że nielegalnych punktów jest prawie dwa razy tyle.
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

W 2011 roku w państwie rządzonym przez prezydentna Anibala Cavaco Silvę, sprzedano 14 ton złota o łącznej wartości 520 mln euro. - Coraz częściej złoto jest sprzedawane przez Portugalczyków w formie starych, często wielowiekowych pamiątek rodzinnych, które na rynku nie są traktowane jak zabytkowe dzieła sztuki. Ich wartość oceniana jest wielokrotnie nie w zależności od rzeczywistej wartości, a jedynie od wagi. Niestety, nierzadko przetapiane są one na zwyczajne sztabki złota - powiedział Dario Viegas, pracownik jednego z lizbońskich sklepów skupujących szlachetny metal.

Krajowe Stowarzyszenie Konsumenta w Lizbonie (DECO), przeprowadziło specjalne inspekcje które wykazały, iż różnica cen w sprzedaży tego samego towaru może różnić się nawet o 50-60 procent. - Za tę samą złotą monetę 1 funta, za którą właściciel zapłacił niegdyś 280 euro, punkty skupu oferowały od 110 do 220 euro. Nasi kontrolerzy wykazali niemal 50-procentową różnicę w ocenie wartości przedmiotu nawet w sklepach tej samej sieci - mówi przedstawiciel DECO.

Krajowy Instytut Statystyczny w Lizbonie poinformował, że większość złota przetapiana jest w sztabki i wysyłana na eksport do Belgii. Rezerwy złota Narodowego Banku Portugalii (BdP) szacowane są na 13 mld euro, jednak od dwóch lat nie przeprowadzane były na nim żadne transakcje.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota