Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

Finanse

rss

Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

2012.04.05//  P. Rączka
Kryzys finansowy w Portugalii sprawił, że mieszkańcy tego państwa coraz częściej pozbywają się swoich obrączek, łańcuszków i innych pamiątek, które wyprodukowane są ze złota. Ostatni rok to znaczny wzrost skupu tego kruszcu - statystyki pokazują, że sprzedaż zwiększyła się o ponad 100 procent. W kraju tym znajduje się około 6 tysięcy placówek, które mają pozwolenie na handel - przewiduje się jednak, że nielegalnych punktów jest prawie dwa razy tyle.
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

W 2011 roku w państwie rządzonym przez prezydentna Anibala Cavaco Silvę, sprzedano 14 ton złota o łącznej wartości 520 mln euro. - Coraz częściej złoto jest sprzedawane przez Portugalczyków w formie starych, często wielowiekowych pamiątek rodzinnych, które na rynku nie są traktowane jak zabytkowe dzieła sztuki. Ich wartość oceniana jest wielokrotnie nie w zależności od rzeczywistej wartości, a jedynie od wagi. Niestety, nierzadko przetapiane są one na zwyczajne sztabki złota - powiedział Dario Viegas, pracownik jednego z lizbońskich sklepów skupujących szlachetny metal.

Krajowe Stowarzyszenie Konsumenta w Lizbonie (DECO), przeprowadziło specjalne inspekcje które wykazały, iż różnica cen w sprzedaży tego samego towaru może różnić się nawet o 50-60 procent. - Za tę samą złotą monetę 1 funta, za którą właściciel zapłacił niegdyś 280 euro, punkty skupu oferowały od 110 do 220 euro. Nasi kontrolerzy wykazali niemal 50-procentową różnicę w ocenie wartości przedmiotu nawet w sklepach tej samej sieci - mówi przedstawiciel DECO.

Krajowy Instytut Statystyczny w Lizbonie poinformował, że większość złota przetapiana jest w sztabki i wysyłana na eksport do Belgii. Rezerwy złota Narodowego Banku Portugalii (BdP) szacowane są na 13 mld euro, jednak od dwóch lat nie przeprowadzane były na nim żadne transakcje.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Portugalia: Kryzys spowodował znaczny wzrost sprzedaży złota