Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynki: S&P zmotywowało europejskich polityków

Opinie

rss

Rynki: S&P zmotywowało europejskich polityków

2011.12.07//  Marcin R. Kiepas
Poniedziałkowo-wtorkowe groźby szybkiego obniżenia przez agencję Standard & Poor's (S&P) ratingów dla prawie wszystkich państw Strefy Euro oraz dla Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), nie zdołały w trwały sposób przecenić euro w relacji do dolara. Wprawdzie wczoraj kurs tej pary zszedł poniżej 1,34, ale na koniec dnia wrócił powyżej tej bariery, kreśląc na wykresie dziennym popytową formację młota. Jej znacznie prognostyczne zwiększa fakt, że powstała na poziomie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w jakim już od dwóch tygodni porusza się EUR/USD. Kolejnym pozytywnym czynnikiem są obserwowany dziś wzrosty, co zwiększa szanse na wygenerowanie kolejnej popytowej świecy na wykresie dziennym i na potwierdzenie wczorajszej formacji.
Rynki potraktowały ostrzeżenia płynące z S&P jako czynnik motywujący europejskich polityków, ale również Europejski Bank Centralny (ECB), do działania. Takim potwierdzeniem tych rynkowych oczekiwań, mogą być wczorajsze wieczorne doniesienia Financial Times. Gazeta poinformował, że jednym z przedmiotów najbliższego szczytu Unii Europejskiej (UE) będzie zwiększenie zdolności pożyczkowych funduszu ratunkowego. Miałoby to się odbyć przez równoczesne funkcjonowanie dwóch funduszy ratunkowych. Mianowicie, Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM), który początkowo miał zastąpić EFSF. Takie połączenie funduszy nie jest nową ideą. Cieszy jednak, że wreszcie ma szanse się zmaterializować.

W środę w dalszym ciągu w centrum uwagi będą pozostawać, kształtując jednocześnie notowania EUR/USD, spekulacje przed szczytem UE i czwartkowym posiedzeniem ECB.

Inwestorzy będą też przyglądać się wynikom aukcji niemieckiego i portugalskiego długu. Zostaną one opublikowane jeszcze przed południem. Niemcy zaoferują 5-letnie obligacje o wartości 5 mld EUR. Będzie to pierwsza oferta od momentu, gdy nieudana aukcja 10-letnich obligacji wywołała popłoch na rynkach w końcówce listopada. To także pierwsza aukcja po ostrzeżeniach S&P. Portugalia zaoferuje natomiast 3-miesięczne bony skarbowe o wartości 1,00-1,25 mld EUR.
Przeczytaj także: 15 państw strefy euro trafiło na listę obserwacyjną agencji Standard & Poor's » Obie aukcje długu raczej będą elementem, który poprawi nastroje, niż doprowadzi do ich pogorszenia. Podobnie jak uchwalenie budżetu na 2012 przez grecki parlament wczoraj wieczorem. Czy publikowane dziś w samo południe dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. W październiku prognozowany jest wzrost produkcji o 0,4% M/M, po tym jak miesiąc wcześniej spadła ona o 2,7% M/M. Jednak po ostatnich danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (wzrost o 5,2% M/M, największy miesięczny skok od marca 2010), rynek ma apetyt na lepszy odczyt.

O godzinie 09:20 kurs EUR/USD testował poziom 1,3436 dolara wobec 1,3402 we wtorek na koniec dnia. Na gruncie analizy technicznej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby euro zdecydowanie ruszyło w kierunku 1,36, gdzie aktualnie znajduje się górne ograniczenie dwutygodniowego kanału wzrostowego (dolne to 1,3340).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rynki: S&P zmotywowało europejskich polityków

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynki: S&P zmotywowało europejskich polityków