Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Słabe wyniki kredytów mieszkaniowych

Finanse

rss

Słabe wyniki kredytów mieszkaniowych

2013.03.17//  D. Pęgiel
W 2012 roku Polacy pożyczyli w bankach na nieruchomości 39,11 miliarda złotych. To o 0,4 miliarda więcej niż w kryzysowym 2009 roku, kiedy to banki mocno ograniczyły dostęp do tego rodzaju finansowania – wynika z informacji Związku Banków Polskich. Jeszcze gorzej wypada porównanie 2012 z 2011 rokiem. W tym przypadku kwota zaciągniętych kredytów mieszkaniowych spadła o ponad 10 miliardów złotych , a liczba zawartych umów o 34,5 tysiąca sztuk - czytamy na portalu Nowoczesna Firma.
Wyjątkowo słabo wypadł IV kwartał 2012 roku. Wówczas klienci podpisali 47,5 tysiąca umów o wartości 8,8 miliarda złotych. Związek Banków Polskich to najgorszy kwartalny rezultat od I kwartału 2009 roku. Wtedy wartość zaciągniętych kredytów wyniosła 7,6 miliarda złotych.

Na początku poprzedniego roku na każde pożyczone na nieruchomości 100 złotych, prawie 16 złotych wypłacano w postaci kredytów walutowych. Z kolei w IV kwartale zostało z tego 1,27 złotych i to głownie za sprawą euro, gdyż we frankach szwajcarskich wypłacane jest zaledwie 0,02%. Na rynku kredytów mieszkaniowych panuje złotych, który tak dobrze nie funkcjonował od co najmniej siedmiu lat.

Z raportu ZBP wynika, że ostatnie miesiące 2012 roku przyniosły dalsze spadki cen nieruchomości. Najbardziej zmalały one w Krakowie i aglomeracji katowickiej - odpowiednio o 4,8% oraz 3,07%. W skali roku najbardziej staniały mieszkania w Krakowie oraz Łodzi.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: nf.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Słabe wyniki kredytów mieszkaniowych

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Słabe wyniki kredytów mieszkaniowych