Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Stare i nowe waluty odpowiedzią na kryzys

Finanse

rss

Stare i nowe waluty odpowiedzią na kryzys

2012.02.24//  D. Pęgiel
Villamayor de Santiago - niewielkie miasteczko w Hiszpanii -zbuntowało się i dziesięć lat po wprowadzeniu euro ponownie zaczęło przyjmować hiszpańska walutę - pesetę. Prezes stowarzyszenia lokalnych kupców przyznaje, że krok ten cieszy się sporą popularnością zwłaszcza wśród starszych klientów, którzy zachowali znaczną ilość starych pieniędzy na wypadek upadku strefy euro - czytamy na portalu Onet.pl.
Peseta
Peseta - hiszpańska waluta Peseta - hiszpańska waluta
Peseta

W rozmowie z brytyjską gazetą "Guardian" Campayo oznajmił, że założycielom stowarzyszenia zależy na tym, by posiadacze hiszpańskiej waluty pozbyli się tych pieniędzy. Do tej pory właściciele sklepów zainkasowali ponad milion peset, które wciąż mogą wymienić na euro w Banku Narodowym Hiszpanii w Madrycie.

Z medialnych doniesień wynika, że tego typu przedsięwzięcia mają miejsce także w innych częściach świata. Stare i nowe pieniądze pojawiły i pojawiają się m.in. we Francji, Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Meksyku. Projekty te są odpowiedzią na globalny kryzys gospodarczy oraz regionalne problemy finansowe.

We francuskiej miejscowości Collobrieres mieszkańcy ponownie zaczęli płacić frankiem już w 2008 roku. Waluta ta funkcjonowała tam na równi z euro. W rozmowie z gazetą z "New York Times" burmistrz miasteczka Christine Amrane oznajmiła, że wyrzekając się franka Francuzi stracili również swoją tożsamość.

W sierpniu 2011 roku we włoskiej miejscowości Filettino mieszkańcy postanowili zarządzać swoimi finansami niezależnie od władz w Rzymie. W tym celu wydrukowali własną walutę Fiorito. Na nowych banknotach znalazł się wizerunek burmistrza Luci Sellariego.

Natomiast w brytyjskim Bristolu obywatele wprowadzą własną walutę w maju bieżącego roku. Z informacji przekazanych przez "Dailymail" wynika, iż otrzyma ona nazwę bristolski funt i będzie honorowana przez ponad 100 firm. Zdaniem przedsiębiorców pieniądz ten poprawi sytuację miszkańców miasta.

W 2008 roku leweskiego funta wprowadzono w brytyjskim Lewes. Waluta ta została powołana, by przeciwdziałać problemom związanym z rosnącymi cenami w czasie kryzysu gospodarczego. Zdaniem komentatorów "zwykły" funt wydany w supermarkecie od razu ucieka z lokalnej społeczności i jej nie służy.

Także za oceanem zdecydowano się wprowadzić nowe waluty, które miały zaradzić bolesnym skutkom kryzysu kredytowego. W Stanach Zjednoczonych na tego typu rozwiązanie zdecydowały się m.in. miasta Traverse City (san Michigan) czy Berkshires (stan Massachusetts). Z kolei w sąsiednim Meksyku, w miejscowości Veracruz powołano tumina.

W poprzednim roku władze 23-tysięcznego miasteczka Silva Jardim w Brazylii zachęcały obywateli, by płacili lokalnymi capivarisami. Natomiast w tajlandzkiej wiosce Santi Suk nową walutę wprowadzono w 1997 roku, po azjatyckim kryzysie finansowym.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: onet.pl, CNN


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Stare i nowe waluty odpowiedzią na kryzys

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Stare i nowe waluty odpowiedzią na kryzys