Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Stress-testy w Europie, bez stresu na GPW

Opinie

rss

Stress-testy w Europie, bez stresu na GPW

2010.07.23//  Marcin R. Kiepas
Wydarzeniem piątku będzie publikacja wyników stress-testów, jakim zostało poddanych 91 europejskich instytucji finansowych, stanowiących 65% unijnego sektora bankowego. Wprawdzie ujrzą one światło dzienne dopiero o godzinie 18:00 polskiego czasu (dwie godziny później zaplanowana jest konferencja prasowa CEBS), jednak od rana na rynek powinny trafiać nieoficjalne informacje i komentarze na ten temat. Mała próbka już miała miejsce. Dziennik El Pais poinformował, że kilka z 18 hiszpańskich banków biorących udział w stress-testach, ich nie przeszło.
Stress-testy w centrum uwagi

Stress-testy europejskich banków budzą spore kontrowersje. Przede wszystkim z uwagi na nie do końca jasne kryteria. Dlatego też rynek ma pewne problemy z wyznaczeniem twardego konsensusu, który określałby kiedy wyniki testów będą wspierały nastroje, a kiedy je załamią.

Goldman Sachs, na podstawie przeprowadzonej przez siebie ankiety oczekuje, że 10 z 91 badanych europejskich instytucji nie przejdzie stress-testów, a kwota koniecznego dokapitalizowania banków sięgnie 37 mld EUR. Analitycy Nomury także szacują, że testy oblało 10 banków, ale nie wykluczają, że banki mogą potrzebować nawet o 75 mld EUR. Wskazują oni jednocześnie, że problemy 30-40 banków i konieczność podniesienia kapitałów o 100 mld EUR, będzie sygnałem dużego kryzysu. Analitycy USB oczekują zaś, że testy obleje 10-20 banków.

Gdyby na podstawie tych i innych wyliczeń próbować wskazać jakiś konsensus, to byłoby to około 10-15 banków mających kłopoty, które należałoby dokapitalizować kwotą około 30 mld EUR. To znacznie mniejsza kwota niż w przypadku amerykańskiego sektora bankowego, który musiał znaleźć 74 mld USD.

Silne wzrosty na Wall Street

Po środowej silnej przecenie na Wall Street, wywołanej słowami szefa Fed o niepewnych perspektywach amerykańskiej gospodarki, wczorajsza sesja zakończyła się jeszcze silniejszymi wzrostami. Indeks S&P500 wzrósł o 2,25% do 1093,67 pkt., a Nasdaq Composite 2,68% do 2245,89 pkt. Impulsem do kupna akcji były dobre nastroje na europejskich parkietach, dobrze przyjęte wyniki kwartalne spółek oraz lepsze od prognoz dane makroekonomiczne z Europy i USA. Wzrosty te znacząco zmniejszyły ryzyko powrotu do dołków z początku miesiąca.

O ile na Wall Street zmniejszyło się ryzyko spadków po wczorajszej sesji, to na GPW zdecydowanie wzrosło prawdopodobieństwo powrotu do kwietniowych maksimów. Tak należy interpretować wczorajsze zdecydowane wybicie powyżej lokalnych szczytów z końca maja i połowy czerwca br. Jeżeli przyjąć, że stress-testy zwiększą zaufanie do sektora bankowego, to indeksy mają szanse poprowadzić na północ właśnie banki. Wśród potencjalny liderów wzrostów może też być PZU i KGHM.

Miedź wspiera KGHM

Banki dopiero mogą stać się liderami ewentualnych wzrostów. Obecnie takim liderem są akcje KGHM. Wczoraj podrożały one o 5,12%, kończąc dzień na poziomie 104,70 zł. Kurs KGHM mocno wspiera sytuacja na rynku miedzi. Wybicie przed dwoma dniami powyżej linii łączącej lokalne szczyty z maja i czerwca, będącej jednocześnie linią szyi popytowej formacji odwróconej głowy z ramionami, otwiera drogę przynajmniej do 7500-7600 dol. Wczoraj za tonę tego metalu płacono 6945 dol. Kwietniowe maksimum to natomiast 7970 dol.

Piątkowe kalendarium

W piątek obok wyników stress-testów, inwestorzy poznają także lipcowy odczyt indeksu Ifo, wstępne szacunki wzrostu brytyjskiego PKB w II kwartale br., dane o inflacji konsumenckiej w Kanadzie oraz publikowane przez Główny Urząd Statystyczny raporty z Polski nt. stopy bezrobocia, sprzedaży detalicznej i koniunktury gospodarczej.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Stress-testy w Europie, bez stresu na GPW

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Stress-testy w Europie, bez stresu na GPW