Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Kraje o najwyższym bezrobociu - tam prawie nikt nie ma pracy

Finanse

rss

Kraje o najwyższym bezrobociu - tam prawie nikt nie ma pracy

2015.01.31//  S. Sikorska
Gdy stopa bezrobocia przekracza w Polsce 10,0%, eksperci zaczynają się już martwić o kondycję naszej gospodarki. Obecny poziom 11,5% - choć dużo lepszy niż rok temu – jest jeszcze nieco niepokojący. Okazuje się jednak, że w porównaniu do szeregu innych krajów, odsetek bezrobotnych w naszym kraju jest wręcz znikomy. Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza, czyli CIA udostępniła opracowane statystyki tworzące ranking krajów o najwyższej stopie bezrobocia na świecie. Choć odczyty różnią się od siebie zastosowaną metodologią oraz zostały pozyskane w odmiennych okresach czasu, to jednak zdobyte dane rzeczywiście mogą być szokujące.
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Stopa bezrobocia...
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie ...w Zimbabwe...
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie ...wynosi 95%!

Skala bezrobocia w Zimbabwe jest zdecydowanie dramatyczna. Bez pracy jest tam aż 95% społeczeństwa! Tak przynajmniej wskazują dane pochodzące z 2009r. Naturalnym rezultatem takiego stanu rzeczy jest bieda, a ten afrykańskie kraj to jedno z najuboższych państw na globie. PKB przypadające na jednego mieszkańca wynosi tam zaledwie 355 dolarów. Kryzys gospodarczy trwa w Zimbabwe już od ok. 20 lat, a rozpoczął się za rządów dyktatora Roberta Mugabe. W ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej nie pomaga ani ogromna inflacja, ani klimat, który co jakiś czas sprowadza na kraj dotkliwe susze powodujące klęskę głodu.
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Liberia
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Burkina Faso
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Turkmenistan

Także w innym afrykańskim państwie bezrobocie dotyka absolutną większość obywateli. W Liberii bez zatrudnienia jest 90% mieszkańców. Co prawda, dane pochodzą z 2004r., ale od tamtego czasu nie doszło do żadnej szczególnej poprawy. Fatalna sytuacja w tym kraju może nieco dziwić, ponieważ Liberia radzi sobie nie najgorzej gospodarczo – ratuje ją m.in. pomoc w formie spłaty kredytów z Chin. Co ciekawe, zarejestrowane w Liberii okręty stanowią największą flotę na globie. Mimo to pracy brakuje praktycznie na każdym kroku. Także z 2004r. pochodzą dane na temat bezrobocia w kolejnym kraju leżącym na Czarnym Lądzie – Burkina Faso. Bez zatrudnienia jest tam 77% obywateli. Chcąc znaleźć źródło stałego dochodu, ludzie wyjeżdżają do Ghany lub Wybrzeża Kości Słoniowej. 80% spośród pracujących mieszkańców zatrudnionych jest w rolnictwie, które wraz z hodowlą zwierząt jest głównym zajęciem tamtejszej ludności. Na sytuację materialną społeczeństwa wpływają mało żyzne gleby utrudniające uprawę ziemi, a także wysoki przyrost naturalny. Za trzema afrykańskimi krajami uplasował się leżący w Azji Środkowej Turkmenistan, w którym stopa bezrobocia wynosiła w 2004r. 60%. Podobnie, jak w Afryce ludność trudni się tam głównie rolnictwem, produkując bawełnę oraz uprawiając zboża i ziemniaki. Rozwija się też sadownictwo i hodowla koni. Mimo eksportu bawełny i dywanów, gospodarka kraju jest w naprawdę kiepskim stanie. 
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Demokratyczna Republika Konga
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Senegal
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Nepal

Świeższe dane pochodzą z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie w 2012r. stopa bezrobocia sięgała 53%. Sytuacja w DRK jest naprawdę zaskakująca, ponieważ jest to jeden z tych krajów, które cieszą się szczególnym bogactwem surowców naturalnych. Dodatkowo w latach 60-tych ubiegłego wieku był to drugi z kolei, najlepiej uprzemysłowiony kraj w Afryce. Choć duża część PKB Konga była zasługą rolnictwa, to jednak dobrze spisywał się także przemysł górniczy. Mimo to DRK należy do państw o najniższym PKB przypadającym na jedną osobę. Fatalne w skutkach były dla kraju wojny domowe, które doprowadziły m.in. do zmniejszenia ludności aż o ok. 5mln osób, do wyraźnego spadku produkcji i do zmniejszenia zysków kraju oraz wzrostu jego zewnętrznego zadłużenia. Lepiej jest w Senegalu, gdzie według danych z 2007r. mniej niż połowa ludności była bezrobotna. W porównaniu do Zimbabwe można uznać, że „tylko” 48% Senegalczyków nie ma pracy. Ci, którzy mają zatrudnienie, w przeważającej części (70%) zajmują się rolnictwem, pracując przy uprawach trzciny cukrowej, bawełny, ryżu, orzeszków ziemnych. Warunki pogodowe dyktują tu więc poziom życia obywateli praktycznie przez cały rok. Podobny odsetek bezrobotnych odnotowano w Nepalu, gdzie w 2008r. 46% obywateli nie było nigdzie zatrudnionych. Nepalska gospodarka również opiera się na rolnictwie, ale spore zyski czerpie z turystyki, której rozwój zawdzięcza położeniu przy samych Himalajach.
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Bośnia i Hercegowina
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Haiti
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie Kenia

Dopiero na 8. miejscu krajów o najwyższej stopie bezrobocia znajduje się pierwsze państwo europejskie. To Bośnia i Hercegowina, w której bez pracy jest 44,3% ludności. Dane pochodzą z 2013r., więc są jednymi z najświeższych w zestawieniu. Problemy gospodarcze kraju wynikają z szeregu czynników, wśród których jednymi z najważniejszych są konflikty na tle etnicznym oraz słabo rozwinięta infrastruktura. Do najlepiej radzących sobie sektorów należą tu leśnictwo, górnictwo i energetyka. Duże znaczenie mają surowce naturalne, w tym rudy żelaza, cynku i ołowiu. Na Haiti natomiast bezrobocie wynosi 40,6%. Dane pochodzą z 2010r. czyli tego, w którym kraj został nawiedzony przez potężne trzęsienie ziemi. Klęski naturalne są jedną z przeszkód w rozwoju państwa. Należy ono do najbiedniejszych na świecie, a ok. 80% obywateli żyje tam w skrajnym ubóstwie. Jest to przy okazji kolejna gospodarka, której głównym źródłem dochodów jest rolnictwo. Dziesiątkę krajów z najwyższym odsetkiem mieszkańców bez pracy zamyka Kenia, w której stopa bezrobocia wynosiła w 2008r. 40%. Jak w przypadku większości afrykańskich państw o wysokim poziomie bezrobocia, dominuje tam sektor rolniczy. 76% pracującej ludności zajmuje się właśnie rolnictwem. Warto dodać, że w Kenii żyje ok. 42 mln ludzi, więc jest to naprawdę znaczna grupa ludzi. Spore znaczenie ma też jednak turystyka.
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie
Kraje o najwyższym bezrobociu na świecie

Czy w obliczu danych zebranych przez CIA Polacy mają prawo narzekać na brak pracy? Jak widać, znajdujemy się w całkiem dobrej sytuacji. Tym bardziej, że wielu bezrobotnych Polaków nie pracuje, ponieważ nie odpowiadają im dostępne na rynku oferty pracy, a nie z braku jakichkolwiek możliwości. Okazuje się zatem, że możemy uważać siebie wręcz za szczęściarzy!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kraje o najwyższym bezrobociu - tam prawie nikt nie ma pracy

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Kraje o najwyższym bezrobociu - tam prawie nikt nie ma pracy