Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Bogdan Klich: Radar w Smoleńsku był zepsuty

Polityka

rss

Bogdan Klich: Radar w Smoleńsku był zepsuty

2010.08.03//  E. Zumbach
Radar na lotnisku w Smoleńsku pokazywał błędne dane. Wadliwy sprzęt określał wysokość lądującego samolotu z dokładnością tylko do 300 metrów! Zmyleni kontrolerzy mogli więc podawać złe namiary pilotom.

Te porażające fakty ustalili sami Rosjanie, dokonując testowego lotu nad lotniskiem. Ale nie chcą wydać Polsce raportu z tego badania. Te sensacyjne informacje ujawnił Edmund Klich (67 l.), akredytowany w Moskwie przy komitecie badającym przyczyny katastrofy tupolewa. Wysłał już Rosjanom protest w tej sprawie.
Bogdan Klich - radar w Smoleńsku był zesputy
Bogdan Klich - radar w Smoleńsku był zesputy Bogdan Klich
Bogdan Klich - radar w Smoleńsku był zesputy

To, że radar i radiolatarnie na lotnisku Sierwiernyj przekazywały niedokładne dane, może być kluczowe dla ustalenia przyczyn katastrofy. Ale – jak powiedział „Gazecie Wyborczej” Edmund Klich – Rosjanie pokazali mu tylko raport w tej sprawie i to dopiero po wielkiej awanturze. Fakt ustalił zaś, że raportu Moskwa nie przekazała naszym prokuratorom do dziś.
Bogdan Klich - radar w Smoleńsku był zesputy
Bogdan Klich - radar w Smoleńsku był zesputy
Bogdan Klich - radar w Smoleńsku był zesputy

– Doszliśmy do ściany – mówi o współpracy z Moskwą Edmund Klich. Wysłał już w tej sprawie ostry protest do szefowej rosyjskiego komitetu, Tatiany Anodiny.

Odpowiedzi na protest jednak nie ma, tak jak bez odpowiedzi pozostają wnioski naszej prokuratury o dokumenty śledztwa. A przecież o dane na temat stanu lotniska, radarów i radiolatarni poprosiliśmy Moskwę tuż po katastrofie. – Na pięć wniosków o pomoc prawną, czyli przesłanie dokumentów, strona rosyjska zrealizowała pół jednego – mówi mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy.

Bogdan Klich - radar w Smoleńsku był zesputy
To, że mamy poważne kłopoty ze współpracą, przyznał sam szef MSWiA Jerzy Miller (57 l.), szef polskiej komisji badającej katastrofę. – Są istotnie luki w dokumentach, na tyle istotne, że członkowie komisji nie mogą wydać ostatecznego werdyktu – przyznaje Miller.

Premier Donald Tusk (53 l.) zadeklarował, że on też będzie interweniował, ale dopiero po Klichu i Millerze, który ma jechać niebawem do Moskwy. – Jeśli będzie potrzebna bezpośrednia rozmowa ze stroną rosyjską, jestem do dyspozycji – mówił w poniedziałek premier.

Wrak tupolewa nadal pod gołym niebem
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Fakt.pl Foto: newspix.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Bogdan Klich: Radar w Smoleńsku był zepsuty

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Bogdan Klich: Radar w Smoleńsku był zepsuty