Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych już w 2010 roku?

Prawo

rss

Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych już w 2010 roku?

2010.01.04//  E. Zumbach
W najbliższy czwartek sejmowa komisja ds. zdrowia będzie dyskutowała nad projektem zmian do ustawy „O ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych". Przewiduje on daleko idące modyfikacje w stosunku do obecnych uregulowań. Jest też bardziej restrykcyjny względem wcześniej proponowanej nowelizacji.
Zakaz palenia w miejscach publicznych Palacze nie mają łatwo. Od nowego roku wzrosła akcyza na wyroby tytoniowe...
Zakaz palenia w miejscach publicznych ...teraz posłowie chcą jeszcze zatroszczyć się o zdrowie palących oraz wszystkich wokół...
Zakaz palenia w miejscach publicznych ...wprowadzając restrykcyjny zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych

Wcześniejsza wersja projektu ustawy zakładała, że w restauracjach, kawiarniach, czy barach będzie można palić w specjalnie do tego celu wyznaczonych miejscach. Natomiast jeśli aktualnie opracowane zmiany wejdą w życie, to w miejscach publicznych będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia tytoniu.

Oznacza to, że w barach, kawiarniach czy dyskotekach, nie będzie nawet wyznaczonych miejsc na palarnie. Palacze będą mogli zapalić wyłącznie poza lokalem. Zakaz palenia obowiązywać miałby, jak dotychczas, w autobusach, pociągach i na przystankach autobusowych oraz na dworcach.

Za takim rozwiązaniem opowiadają się posłowie klubów parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdania są natomiast podzielone w obozach Platformy Obywatelskiej oraz lewicy. Nowe prawo zdaniem polityków ma szansę zostać uchwalone i zacząć obowiązywać jeszcze w 2010 roku.

Za złamanie zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych, grozić ma właścicielowi lokalu wysoka grzywna, sięgająca nawet 20 tys. zł. Dodatkowo w sklepach pojawiłyby się specjalne tablice, informujące konsumenta o zakazie sprzedaży papierosów osobom nieletnim, na wzór tych dotyczących alkoholu.

Na paczkach papierosów natomiast pojawiłyby się dodatkowe oznaczenia, przestrzegające palaczy przed skutkami palenia. Będą to zdjęcia ilustrujące choroby wywołane paleniem tytoniu np. raka płuc.

Tak restrykcyjne zakazy nie są czymś nowym. Podobne uregulowania obowiązują już na Litwie, w Irlandii, Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Jak pokazują badania, większość Polaków, bo aż 54 proc., opowiada się za wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Gazeta Wyborcza


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych już w 2010 roku?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych już w 2010 roku?