Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Cypr wprowadza czasowe ograniczenie przepływów kapitałowych banków

Finanse

rss

Cypr wprowadza czasowe ograniczenie przepływów kapitałowych banków

2013.03.26//  D. Pęgiel
Tagi: Banki Euro Cypr
Cypryjski prezydent Nikos Anastasiadis oznajmił, że od wtorku czasowo ograniczone zostaną przepływy kapitałowe, aby zapobiec odpływowi pieniędzy po otwarciu większości cypryjskich banków, które od 10 dni były zamknięte. Ponadto Anastasiadis przyznał, że warunki porozumienia z eurogrupą i MFW o pomocy dla bankrutującego Cypru są "bolesne", ale stanowią najlepsze rozwiązanie w obecnych warunkach - czytamy na portalu wyborcza.biz.
Nikos Anastasiadis
Nikos Anastasiadis Nikos Anastasiadis
Nikos Anastasiadis

Dzisiaj otworzono większość cypryjskich banków. Zostały one zamknięte 16 marca, by uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. Opłaty ostatecznie nie wprowadzono.

W nocy z niedzieli na poniedziałek ministrowie finansów strefy euro uzgodnili warunki pomocy dla Cypru. Otrzyma on finansowe wsparcie od eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld euro. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na ratowanie cypryjskiego sektora bankowego. W zamian za to władze Cypru mają przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Ponadto zlikwidowany zostanie jeden z największych cypryjskich banków - Laiki. Konsekwencje tego ruchu, który da 4,2 miliarda euro, poniosą udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tysięcy euro. Ze stratami powinni liczyć się także udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Banku Cypru, który ma wchłonąć dobre aktywa Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: wyborcza.biz


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Cypr wprowadza czasowe ograniczenie przepływów kapitałowych banków

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale High-Tech

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Cypr wprowadza czasowe ograniczenie przepływów kapitałowych banków