Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Deflacja w Szwajcarii, EURCHF do góry

Opinie

rss

Deflacja w Szwajcarii, EURCHF do góry

2011.11.08//  Przemysław Kwiecień
Ten moment musiał wreszcie nadejść. Jeszcze w wakacje, gdy frank szwajcarski wyraźnie umacniał się wobec euro i dolara pisaliśmy, iż skończy się to deflacją w Szwajcarii. Spowolnienie gospodarcze w Europie tylko przypieczętowało ten wyrok. Od publikacji danych za wrzesień (kiedy inflacja była nieco powyżej oczekiwań) sytuacja na parze EURCHF ustabilizowała się, a wręcz frank zyskiwał wobec euro. Wczorajsze dane oznaczają jednak, iż ceny konsumenta w ujęciu rocznym spadają po raz pierwszy od października 2009 roku. Również wskaźniki koniunktury są najgorsze od połowy 2009 roku. A to może oznaczać, iż SNB będzie rozważał podniesienie minimalnego akceptowalnego poziomu kursu z obecnych 1,20, szczególnie, iż w obecnych warunkach nie musi interweniować na rynku, a więc dotychczasowa polityka nie kosztowała go zbyt dużo.
Kurs EURCHF, który jeszcze w piątek testował poziom 1,2120, dziś rano rośnie do 1,2430, zbliżając się do lokalnego maksimum z 19 października (1,2472). Być może rynek dostanie kolejne wskazówki podczas przemówienia szefa SNB o 14.30.
Przeczytaj także: Efekty deflacji w Szwajcarii » Poniedziałek upłynął na rynkach na spekulacjach czy i kiedy premier Włoch ustąpi ze stanowiska, przy czym podobnie jak w przypadku Grecji rynki pozytywnie reagowały na wieść o jego możliwej dymisji. Dziś Berlusconiego czeka sprawdzian – głosowanie nad budżetem w parlamencie. Jeśli głosowanie to nie powiedzie się, jego rząd będzie musiał uzyskać wotum zaufania, aby dalej sprawować władzę.

Nadal obserwujemy powiększający się rozdźwięk pomiędzy rynkiem EURUSD, a rynkiem długu. Wczoraj premia od włoskich 10 latek wzrosła do niemal 480 bp, rosła także premia od francuskich obligacji. Jednocześnie para EURUSD nadal pozostaje w konsolidacji. Dopiero wyjście dołem z konsolidacji w połączeniu z przełamaniem wsparcia 1,3682 dałoby wyraźny sygnał powrotu spadków na rynek EURUSD.

Z makroekonomicznego punktu widzenia trudno znaleźć uzasadnienie dla wzrostu cen ropy z i tak wysokich poziomów, jednak od początku tygodnia surowiec ten znów drożeje. O pretekstach do tych wzrostów pisaliśmy wczoraj w pulsie rynku. Niezależnie od sytuacji fundamentalnej, wybicie górą z bardzo regularnego kanału spadkowego oznacza techniczną możliwość wzrostów co najmniej do poziomu 120 USD i może to przynajmniej oznaczać realizację zleceń obronnych przez inwestorów, którzy zakładali spadki cen ropy.

Głosowanie we Włoszech jest niejako połączone ze spotkaniem ministrów finansów UE, bo od ewentualnych zmian na włoskiej scenie politycznej zależeć będzie musiała reakcja europejskich partnerów. Cały czas czekamy też na nazwisko nowego premiera Grecji i ostateczną deklarację wypłaty szóstej transzy.

Z danych makro produkcja przemysłowa na Wyspach (10.30, konsensus +0,1% m/m) oraz przede wszystkim nocny pakiet z Chin, tj. inflacja (konsensus 5,5%), produkcja (13,5%) i sprzedaż detaliczna (17,5%).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Deflacja w Szwajcarii, EURCHF do góry

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Deflacja w Szwajcarii, EURCHF do góry