Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynek w fazie interwencji

Opinie

rss

Rynek w fazie interwencji

2011.08.04//  Przemysław Kwiecień
Rynek wkroczył w fazę interwencji. Po tym jak wczoraj w sposób werbalny interweniował Narodowy Bank Szwajcarii, wprowadzając korektę prowadzonej przez siebie polityki monetarnej, co było odpowiedzią na przewartościowanego franka, dziś w nocy w sposób faktyczny interweniował Bank Japonii. Doprowadziło to do silnego osłabienia jena. To w naturalny sposób zwiększa emocje przed zaplanowanymi na dziś posiedzeniami Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Nie jest wykluczone, że w sytuacji rosnących rentowności obligacji krajów z grupy PIIGS oraz słabnącego wzrostu gospodarczego na Wyspach, również te banki wkrótce zdecydują się na mniejszą lub większą korektę prowadzonej przez siebie polityki.
SNB osłabił franka

Wczoraj rano Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) zawęził docelowy przedział wahań dla 3-miesięcznej stopy LIBOR do 0,0-0,25% z dotychczasowego poziomu 0,0-0,75%, deklarując utrzymanie tej stopy tak blisko poziomu zero, jak to tylko możliwe. Bank poinformował też, że podejmie inne dziania mające na celu przeciwdziałanie umocnieniu szwajcarskiej waluty, znacząco zwiększy płynność na rynku franka, planuje zwiększyć depozyty banków trzymanych w banku centralnym z 30 mld CHF do 80 mld CHF i rezygnuje z operacji repo.

Rynek walutowy zareagował na decyzję SNB skokiem kursu EUR/CHF z 1,0805 do 1,1147. Na koniec dnia wrócił on do 1,1039. Póki co, nie ma jeszcze podstaw do postawienia tezy mówiącej o zmianie trendu. Są jednak duże szanse na wykreowanie nieco większej wzrostowej korekty. Jej maksymalny zasięg wyznaczają okolice 1,14, gdzie znajdują się pierwsze liczące się opory.

BoJ interweniuje na rynku jena

Tak samo jak Szwajcarów martwi przewartościowany frank, tak Japończyków niepokoi mocny jen. Dlatego w nocy Bank Japonii zdecydował się interweniować na rynku jena. Kurs USD/JPY wzrósł z poziomu 77,10 do ponad 79 jenów, natomiast notowania EUR/JPY skoczyły w tym czasie z 110,67 do ponad 113 jenów. Była to pierwsza interwencja od marca br., gdy Bank Japonii interweniował wspólnie z innymi bankami centralnymi, żeby przeciwdziałać umocnieniu japońskiej waluty po trzęsieniu ziemi.

Determinacja japońskich decydentów wydaje się być znacznie większa niż Szwajcarów. BoJ jednocześnie zdecydował bowiem o zwiększeniu funduszu na zakup aktywów i przeprowadzanie operacji rynkowych do 15 bln JPY z wcześniejszych 10 bln JPY. Szanse na skuteczność podjętych dziś działań również wydają się większe, niż w przypadku franka. Również dlatego, że dynamika trendów spadkowych na USD/JPY i EUR/JPY była znacznie mniejsza.

Co zrobi ECB i BoE?


Obserwowana aktywność BoJ i SNB w sposób naturalny zwiększa emocje przed dzisiejszymi posiedzeniami Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego. W obu przypadkach wprawdzie nie należy oczekiwać zmian stóp procentowych, ale istotne będą sugestie odnośnie tego, jak w przyszłości będzie kształtowała się polityka monetarna tych banków.

Niski wzrost gospodarczy na Wyspach (0,2% K/K w II kwartale br.), w połączeniu z nieco mniejszą inflacją (w czerwcu inflacja CPI nieoczekiwanie spadła do 4,2% R/R z 4,5% R/R) powoduje, że coraz częściej mówi się nt. dalszego luzowania polityki pieniężnej przez Bank Anglii.

Wyzwaniem przed jakim stoi Europejski Bank Centralny w dalszym ciągu jest natomiast sytuacja krajów z grupy PIIGS. Póki co, ani wdrożenie programu oszczędnościowego przez Włochy, ani też ustalenie jakie zapadły na lipcowym, nadzwyczajnym szczycie, Strefy Euro, nie poprawiły nastrojów na rynku. Co więcej, wydaje się bardzo prawdopodobne, że wkrótce grupa europejskich krajów, których sytuacja będzie budzić obawy, zostanie powiększona o Cypr i Belgię. W tej sytuacji ECB stoi przed dużym wyzwaniem. Sytuację dodatkowo komplikuje trwający cykl podwyżek stóp procentowych.

W czwartkowym kalendarium, oprócz wspomnianych decyzji Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki monetarnej, znajdują się jeszcze niemieckie dane o zamówieniach przemysłowych w czerwcu (prognoza: -0,6% M/M) oraz tygodniowe dane nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (prognoza: 405 tys.). Decyzję ws. stóp procentowych będzie też podejmował Bank Centralny Czech. Rynek nie oczekuje ich zmian. Obecnie główna stopa kształtuje się na poziomie 0,75%.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rynek w fazie interwencji

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynek w fazie interwencji