Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę

Firma

rss

Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę

2012.03.19//  D. Pęgiel
W poprzednim tygodniu Szwajcarzy sprzeciwili się w krajowym referendum przyznaniu im dodatkowych dwóch tygodniu urlopu. W głosowaniu tym 66,5% wyborców opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu. W ten sposób pracownicy w Szwajcarii nie będą mogli liczyć na 6-tygodniowe płatne wakacje - czytamy na portalu Onet.pl.
Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę Dłuższy urlop...
Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę ...nie zawsze negatywnie działa...
Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę ...na gospodarkę

Komentatorzy zaznaczają, że obywatele Szwajcarii wzięli pod uwagę ostrzeżenia władz i przedsiębiorców, którzy alarmowali, że dodatkowe dwa tygodnie płatnego urlopu spowodują wzrost kosztów pracowniczych i negatywnie odbiją się na krajowej gospodarce.

Hans-Ulrich Bigler - dyrektor krajowego związku Swiss Union of Arts and Crafts, który zrzesza prawie 300 tysięcy firm - oznajmił, iż Szwajcarzy wykazali się w ten sposób zdrowym rozsądkiem. Z oświadczenia biznesmena wynika, że dwa dodatkowe tygodnie płatnych wakacji mogłyby kosztować tamtejszą gospodarkę 6 miliardów franków szwajcarskich (6,53 miliarda dolarów) rocznie.

Inne zdanie w kwestii wyników referendum ma związek zawodowy Travail Suisse, inicjator kampanii "6 tygodni wakacji dla wszystkich". Według niego rządzący wykorzystali taktykę strachu i kryzys w strefie euro, dlatego Szwajcarzy zrezygnowali z dodatkowych tygodni urlopu. Związkowcy powołują się na dane Państwowego Sekretariatu ds. Ekonomicznych Seco, z których wynika, że problemy zdrowotne będące rezultatem przepracowania kosztują gospodarkę 10 miliardów franków (10,8 mld dolarów) rocznie.

Komentatorzy podkreślają, że głosowanie w Szwajcarii odniosło się do tematu: Czy całkowity czas urlopu wspomaga, czy szkodzi wynikom gospodarczym? Agencja Bloomberg twierdzi, że kraje, które mają długie urlopy, nie zawsze odnotowują słabe wyniki gospodarcze. Z badań przeprowadzonych w 2009 roku wynika, że jeśli weźmie się pod uwagę PKB przeliczone na godziny przepracowane każdego roku, to niektóre kraje z dłuższymi pracowniczymi wakacjami mają lepsze rezultaty niż Stany Zjednoczone, najbardziej konkurencyjne państwo świata.

Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazują, że Belgia i Holandia, które mają odpowiednio 30 i 28 dni urlopu rocznie, były w 2009 roku bardziej produktywne (o 2%) od USA. Z kolei Luksemburg był wydajniejszy o 27%, mimo że jego mieszkańcy korzystają z 32 płatnych dni urlopu rocznie. Niemiecka gospodarka była 7% za Stanami Zjednoczonymi.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Orient Bambino SS - recenzja eleganckiego zegarka

Źródło: onet.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę