Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Luksus po polsku - jak żyją rodzimi bogacze?

Finanse

rss

Luksus po polsku - jak żyją rodzimi bogacze?

2016.12.13//  S. Sikorska
Z danych zgromadzonych przez firmę KPMG wynika, że rośnie liczba zamożnych i bogatych Polaków, czyli takich, którzy zarabiają min. 85 tys. zł rocznie, a miesięcznie mogą liczyć na zarobki wynoszące, co najmniej 7 tys. zł. Z szacunków wynika, że jeszcze w bieżącym roku na terenie naszego kraju liczba takich osób przekroczy okrągły milion! Ich łączny dochód ma wynieść ok. 171 mld zł. Najwięcej bogaczy mieszka w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim, gdzie jest to kolejno 287, 104 i 86 osób. Największą wartość także mają majątki bogaczy z Mazowsza, bo razem jest to 60,2 mln zł. Najzamożniejsi Ślązacy dysponują fortunami o łącznej wartości 21,7 mln zł. Na 3. miejscu pod względem wysokości majątków znajdują się krezusi z Wielkopolski, którzy posiadają razem 19,4 mld zł.
Luksus po polsku
Luksus po polsku
Luksus po polsku

Warto też dodać, że tych rodaków, których płynne aktywa warte są min. 1 mln zł, żyje w kraju ponad 41 tys.! Wraz z rosnącą grupą zamożnych Polaków wzrasta także rynek dóbr luksusowych, który jest odpowiedzią na ich ponadprzeciętne oczekiwania konsumenckie. Według prognoz, w tym roku ma on osiągnąć wartość 16,4 mld zł. Do 2020r. ma rozwinąć się jeszcze o 27%, dochodząc do niemal 21 mld zł. Ok. 80% spośród najzamożniejszych Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w miesiącu rzeczywiście dokonuje zakupów zaliczanych do grupy luksusowych. A ile bogaci obywatele wydają na poszczególne produkty i usługi?
Luksus po polsku
Luksus po polsku
Luksus po polsku

Z badań KPMG wynika, że najważniejszymi kategoriami dóbr luksusowych w Polsce są samochody i wszelkie produkty i usługi premium. Niemniej jednak, najszybciej rosnącymi segmentami są biżuteria i zegarki. Każdego roku wartość sprzedanych produktów z tej kategorii rośnie średnio o 10%. Jeśli chodzi o szczegóły, to za luksusowe pojazdy uznaje się te auta, których cena jest nie niższa niż 215 tys. zł. O ekskluzywnym zegarku mowa zwykle, gdy jego cena przekracza 6,1 tys. zł, a luksusowy naszyjnik to ten kosztujący nie mniej niż 5,4 tys. zł.
Luksus po polsku
Luksus po polsku
Luksus po polsku

Ludzie bogaci nie oszczędzają też na codziennych wydatkach. Zgodnie z opinią ankietowanych Polaków, chcąc ubierać się luksusowo, kobiety wybierają buty w cenie przekraczającej 1,2 tys. zł i sukienki kosztujące min. 2 tys. zł. Za luksusowe torebki uznaje się natomiast te kosztujące, co najmniej 1,9 tys. zł. Męski garnitur zaliczany do grona luksusowych to zwykle ten, którego cena przekracza 3,5 tys. zł. Na ekskluzywne perfumy trzeba za to wydać min. 500zł.
Luksus po polsku
Luksus po polsku
Luksus po polsku

Zamożne osoby zazwyczaj bywają też w luksusowych restauracjach, w których za kolację dla dwóch osób bez problemu są w stanie wydać min. 650zł. Zdaniem ankietowanych, za samą butelkę luksusowego wina gotowe są zapłacić 350zł, a za butelkę koniaku – nawet 700zł! Za tygodniowe wakacje dobre dla najbogatszych uważa się te, które jedną osobę kosztują 7,2 tys. zł. Respondenci uważają również, że luksusowe mieszkanie to apartament, którego 1m2 kosztuje nie mniej niż 12 tys. zł. W takim lokalu powinno znajdować się bogate wyposażenie, w tym m.in. sprzęt grający za min. 10,8 tys. zł. Za niemal oczywiste uważa się, że mieszkanie ma znajdować się w dużym mieście.
Luksus po polsku
Luksus po polsku
Luksus po polsku

Czy założenia przepytanych Polaków są prawdziwe? Trudno jest to jednoznacznie określić, ale można założyć, że wielu zamożnych rodaków woli jednak nieco oszczędniejszy tryb życia, który pozwoli im nie roztrwonić fortuny w zbyt szybkim tempie, a umożliwi budowanie większego majątku i wykładanie kapitału na inwestycje o wysokiej stopie zwrotu.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Luksus po polsku - jak żyją rodzimi bogacze?
 / 
Komentarze do: Luksus po polsku - jak żyją rodzimi...
mr.ozin pisze:

co za bzdury bogacz 85K brutto. to 59,5K netto. Co daje 4,96K miesiecznie. Kredyt na mieszkanie to 1,5K to zostaje jakies 3,5K na miesiac na jedzenie samochod ubranie. wiec gdzie te wakacje za 7,2K na osobe i koniaki po 700 za butelke. Opisujecie ludzi zarabiajacych 320K rocznie !!! Ale chcecie napuscic ludzi na tych co zarabiaja 85K i sa klasa srednia

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Luksus po polsku - jak żyją rodzimi bogacze?