Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Najbogatsi Polacy wg "Wprost" - są zmiany!

Finanse

rss

Najbogatsi Polacy wg "Wprost" - są zmiany!

2015.06.22//  S. Sikorska
Magazyn „Wprost” przygotował nowy ranking najbogatszych Polaków. W tym roku poznaliśmy już analogiczne zestawienie sporządzone przez „Forbes”, ale to w publikacji „Wprost” widać spore zmiany. Niemniej jednak numerem jeden wśród najzamożniejszych Polaków pozostaje Jan Kulczyk, którego fortunę oszacowano na 16 mld złotych. Przypomnijmy, że Kulczyk prowadzi różnoraką działalność, ale skupia się głównie na swojej międzynarodowej grupie inwestycyjnej Kluczyk Investments, której działalność opiera się, przede wszystkim, na przemyśle wydobywczym. Mimo to jednostka działa również na rynku nieruchomości, w branży motoryzacyjnej, a nawet browarniczej. Ponadto najzamożniejszy obywatel naszego kraju prowadzi firmę Kulczyk Holding i Serinus Energy. Na 2. miejscu niezmiennie pozostaje Zygmunt Solorz-Żak, czyli właściciel telewizji Polsat i operatora Polkomtel. To także on sprawuje pieczę nad Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, przedsiębiorstwem ATM i spółką NFI Midas. Na jego koncie znajduje się 12,5 mld złotych, czyli w ciągu ostatniego roku zarobił 0,5 mld złotych. 3. lokata – tak jak przed rokiem - należy do Michała Sołowowa, właściciela akcji należących do spółek: Synthos, Barlinek, Rovese i nie tylko. Na przestrzeni ostatniego roku zarobił ponad 1,3 mld złotych.
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" Jan Kulczyk
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" Zygmunt Solorz-Żak
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" Michał Sołowow

Na miejsce 4. wskoczył Dariusz Miłek, który awansował o 4 pozycje w porównaniu do poprzedniego roku. Właściciel sieci sklepów obuwniczych CCC posiada obecnie 5,3 mld złotych, które zarobił nie tylko w Polsce. Sklepy CCC działają także w Austrii, Chorwacji, Niemczech i Turcji. Spadek zanotował Leszek Czarnecki, który posiadając 5,2 mld złotych z 4. pozycji zsunął się  na miejsce 5. W ciągu ostatniego roku musiał liczyć się ze stratami, bo jego majątek skurczył się o ponad 1,1 mld złotych. Przypomnijmy, że Czarnecki jest właścicielem kilku jednostek, spośród których najważniejszą jest grupa Getin Holding. Zarządza też spółką LC Corp., która wybudowała najwyższy budynek w kraju - Sky Tower. Kolejną, 6. pozycję wspólnie zajmują Grzegorz Jankilewicz i Wiaczesław Smołokowski. Ukraińcy razem prowadzą spółkę zajmującą się pośrednictwem w sprzedaży ropy. Jest to Mercuria Energy Group. Wobec poprzedniego roku biznesmeni spadli o 1 pozycję. Następne miejsce także piastuje obcokrajowiec – German Efromovich, który jest prezesem spółki Synergy Group. W ostatnim roku przedsiębiorca o potrójnym obywatelstwie (brazylijskie, kolumbijskie, polskie) stracił część fortuny – jego majątek skurczył się z 4,48 mld do 3,52 mld złotych.
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" Dariusz Miłek
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" Leszek Czarnecki
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" Grażyna Kulczyk

Przedostatnie miejsce z majątkiem w wysokości 3,1 mld złotych zajmuje twórca największej polskiej firmy produkującej leki – Polfarmy, Jerzy Starak, który od 2014r. zarobił kolejne 100 mln złotych. Dziesiątkę najbogatszych Polaków wg „Wprost” zamyka jedyna kobieta, żona najzamożniejszego Polaka – Grażyna Kulczyk, która zgromadziła 2,7 mld złotych, dzięki swoim przedsięwzięciom w postaci Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu oraz hotelu Blow Up Hall 5050. Niemniej jednak, najbogatszym małżeństwem – parą, która wspólnie posiada największy majątek – są Grażyna i Roman Karkosikowie, którzy sumy 2,1 mld złotych dorobili się, dzięki pakietowi kontrolnemu akcji Boryszewa i trzech mniejszych spółek. W zestawieniu nie brakuje też wyjątkowych ciekawostek. Np. najbardziej tajemniczym polskim bogaczem jest posiadający na swoim koncie 1,45 mld złotych Tomasz Domogała, o którym nie wiadomo praktycznie nic poza tym, że fortunę zbudował, dzięki zajmującej się maszynami górniczymi spółce Famur. Nie wiadomo nawet, jak wygląda Domogała.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" - są zmiany!

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Najbogatsi Polacy wg "Wprost" - są zmiany!