Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Niższy podatek od najmu lokalu

Prawo

rss

Niższy podatek od najmu lokalu

2009.08.05//  IAD andergrant
Najczęściej stosowanym sposobem opodatkowania najmu lokalu jest ryczał ewidencjonowany - według stawek progresywnych. Rząd przedstawił projekt nowelizacji ustaw, mający na celu obniżenie podatek od najmu do 8,5 procenta, niezależnie od kwoty przychodu.

Obecnie stawka 8,5 procenta obowiązuje dochód nieprzekraczający 4000 euro rocznie. Przychody ponad kwotę limitu opodatkowane są stawką podatku w wysokości 20 procent. Przeliczenia wartości dokonuje się po kursie z dnia 1 października roku poprzedniego. I tak w 2009 roku obowiązuje limit w wysokości 13.510,00 zł rocznie (kurs: 3,3775 zł), czyli 1125 zł miesięcznie.
Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw i zmianę zasad opodatkowania ryczałtu ewidencjonowanego, mające obowiązywać od 2010 roku.

Ryczałt od najmu jest najczęściej stosowanym sposobem opodatkowania, ale wśród tych, którzy rzeczywiście najem zgłaszają w Urzędzie Skarbowym. Na tym rynku funkcjonuje jednak spora szara strefa.
 
Rząd ma nadzieję, że w zamian za ochronę prawną (w tym ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy), szara strefa zostanie zmniejszona. Wszyscy wynajmujący ujawnią dochody i zaczną płacić podatki, ale niższe.
 
Projekt obejmuje także kwestię tzw. najmu okazjonalnego. Będzie mógł go stosować właściciel mieszkania, który nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem lokali. Umowa najmu okazjonalnego ma być zawierana maksymalnie na 10 lat. Znajdzie się w niej poświadczone notarialnie oświadczenie, w którym najemca zobowiązuje się, że jeśli nie będzie przestrzegał warunków umowy, musi wyprowadzić się z zajmowanego mieszkania - podano w komunikacie prasowym Rady Ministrów.
 
Kto płaci podatek od najmu - będzie go płacił dalej, ale mniej. Kto nie chciał dzielić się przychodem z państwem, najpewniej dalej nie będzie tego robił. Zatem planowany wzrost wpływów do budżetu może nie nastąpić. W naszej opinii pomysł jest niewiele lepszy od pozostałych prób zmian stawek podatkowych.
 
Przedstawiciele rządu prezentowali już pomysły, których realizacja okazywała się nierealna lub bezcelowa. Czy tym razem będzie podobnie przekonamy się gdy nowelizacja trafi pod obrady Sejmu.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Niższy podatek od najmu lokalu

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Niższy podatek od najmu lokalu