Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Nowa ustawa o grach losowych - nie ma pośpiechu Panowie Posłowie?

Finanse

rss

Nowa ustawa o grach losowych - nie ma pośpiechu Panowie Posłowie?

2009.10.31//  E. Zumbach
„Co nagle to po diable” mówi pewne znane polskie przysłowie i znaczy tyle co, jeśli się robi coś za szybko, to nie wychodzi to na dobre. Okazuje się, że pośpiech nie jest wskazany także, w trudnym procesie legislacji.
Powtarzany przez polityków w mediach od kilku dni koronny argument, że zmiana ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych musi być uchwalona i opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada, by zmiany podatkowe mogły wejść w życie od 1.01.2010 roku jest nieprawdziwy.

Jak donosi Gazeta Wyborcza - politykom podatek od zysków z gier hazardowych pomylił się z podatkiem dochodowym. Na gruncie konstytucji podatek nakładany na hazard może być zmieniany w ciągu roku, jest to bowiem podatek miesięczny, podobnie jak VAT.

Można go więc zmieniać w zasadzie w dowolnej chwili, pamiętając jednak o tym, że zmiana musi być poprzedzona odpowiednim vacatio legis oraz że nie może być wprowadzona z mocą wsteczną.

Inaczej jest tylko z podatkami dochodowymi, które są podatkami rocznymi. Tu faktycznie zmiany na dany rok muszą być ogłaszane przed końcem roku poprzedzającego, najpóźniej do końca listopada.
Przeczytaj także: Legalny hazard tylko w kasynach? »Posłowie już nie muszą tak bardzo spieszyć się z nową ustawą o grach. Ze strony opozycji i PSL daje się coraz częściej słyszeć głos, że pośpiech nie jest wskazany. W końcu prawo stanowione w Polsce powinno z założenia służyć obywatelom jak najdłużej, a nie tylko zaspokajać tymczasowe zachcianki ustawodawcy na wprowadzenie restrykcyjnych zmian w prawie.

Jednak Platformie Obywatelskiej i tak będzie zależało na jak najszybszym uchwaleniu ustawy. Posłowie chcą wykorzystać sprzyjający klimat i poparcie innych klubów parlamentarnych dla radykalnego zaostrzenia przepisów w ustawodawstwie hazardowym.
Z pewnością teraz jeszcze bardziej dojdą do głosu lobbyści, którzy mają dodatkowy argument, ażeby opóźniać prace sejmowe nad ustawą.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: GW


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Nowa ustawa o grach losowych - nie ma pośpiechu Panowie Posłowie?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Nowa ustawa o grach losowych - nie ma pośpiechu Panowie Posłowie?