Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Pogorszenie nastrojów efektem silnej przeceny na parkietach azjatyckich

Opinie

rss

Pogorszenie nastrojów efektem silnej przeceny na parkietach azjatyckich

2010.01.26//  Kamil Kasperski
Wtorkowa sesja przynosi znaczące zniżki głównych indeksów na GPW. Pogorszenie nastrojów to efekt silnej przeceny na parkietach azjatyckich wywołanej informacjami z chińskich banków, potwierdzającymi wprowadzanie działań mających na celu ograniczenie skali akcji kredytowej. W efekcie indeks WIG20 o godzinie 11.15 traci 2% i wynosi 2370pkt. Mniejsze straty notują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą odpowiednio 1,3% oraz 1,6%.
Na tle szerokiego rynku dobrze prezentują się Zakłady Azotowe Puławy. Rynek pozytywnie przyjął informacje, że chemiczna spółka jest jednym z trzech potencjalnych nabywców wschodzących w skład grupy kapitałowej Orlenu zakładów chemicznych Anwil. PKN Orlen pod koniec ubiegłego roku zachowywał się słabiej niż konkurent z branży Lotos co było pochodną obaw o dotrzymanie tak zwanych kowenantów, czyli warunków zawartych w umowach kredytowych. Wszystko jednak wskazuje na to, że podjęte przez spółkę działania polegające na uwolnieniu kapitału obrotowego w IV kwartale oddaliły ryzyko realizacji negatywnego scenariusza. Zadłużenie netto Orlenu wynosiło na koniec III kwartału 13,7 mld zł z czego aż 80% to zadłużenie w euro oraz USD, a jedynie 10% długu Orlenu jest nominowane w PLN. W III kwartale Orlen w wyniku umocnienia złotego dokonał przeszacowania wartości kredytów o 1 mld zł. Niski poziom wskaźników płynności stwarza presję na pozyskanie dodatkowej gotówki. Rozwiązaniem są dezinwestycje zaplanowane na ten rok. PKN Orlen zamierza zrealizować transakcje sprzedaży Anwilu oraz Polkomtela.

Anwil pomimo niekorzystnych dla sektora chemicznego warunków makroekonomicznych osiąga dobre wyniki finansowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że spółka operuje na dwóch różnych z punktu widzenia cyklów koniunkturalnych sektorach rynku: nawozowym oraz tworzywowym. Dekoniunktura na rynku nawozów uderzyła szczególnie w zakłady chemiczne w Policach oraz potencjalnego nabywcę Anwilu ZA Puławy. W strukturze przychodów Anwilu nawozy stanowią zaledwie 32%. Dywersyfikacja działalności pozwoliła spółce wygenerować w 2008r. 2,77 mld zł przychodów oraz zysk operacyjny EBITDA na poziomie ponad 400 mln zł, natomiast ROE (rentowność netto kapitałów własnych) wyniósł ponad 9%. Wynik na poziomie operacyjnym jest o tyle istotny, iż stanowi podstawę dokonania wyceny spółki. Obecną wartość Anwilu szacuje się na 2 mld zł. Wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że ostatni rok nie był dla Anwilu tak udany jak 2008r. i trudno będzie o wypracowanie EBITDA na poziomie 400 mln zł.

ZA Puławy poinformowały w komunikacie o złożeniu PKN Orlen warunkowej oferty kupna 11,44 mln akcji Anwilu dających 84,79% głosów na walnym zgromadzeniu spółki. W przypadku akceptacji oferty przez płocki koncern strony przystąpią do negocjacji ostatecznej ceny sprzedaży. ZA Puławy nie ujawniły jednak w komunikacie szczegółów oferty, sposobu finansowania zakupu oraz wartości ewentualnych efektów synergii. Puławy w ostatnim okresie rozczarowały wynikami. Wygenerowana strata w wysokości 47 mln zł za I kwartał roku obrotowego 2009/2010 (rok obrotowy spółki kończy się 30 czerwca) to przede wszystkim efekt utraty konkurencyjności na rynkach zagranicznych oraz przestojów remontowych. Nie przeszkodziło to jednak spółce w podjęciu decyzji o wypłacie dywidendy w wysokości 8,15 zł na akcję. Pierwsza transza wypłat z zysku trafi do portfeli inwestorów 17 lutego. ZA Puławy pomimo nieco niższych marż EBITDA niż w latach poprzednich zdołały wypracować w roku obrotowym 2008/2009 194,6 mln zł zysku netto. Na koniec września 2009r. ZA Puławy posiadały 471 mln zł środków pieniężnych (w tym lokaty bankowe oraz bony). Oznacza to, że w przypadku zakupu Anwilu ZA Puławy będą musiały uzyskać dodatkowe finansowanie poprzez zwiększenie poziomu zadłużenia spółki. PKN Orlen zakłada finalizację transakcji sprzedaży pod koniec pierwszego kwartału 2010r. Zakup Anwilu przyczyni się do dywersyfikacji działalności operacyjnej ZA Puławy, co powinno mieć odzwierciedlenie w pozytywnej wartości efektu synergii.

Najważniejszą publikacją makroekonomiczną jest dziś amerykański wskaźnik nastrojów gospodarstw domowych Conference Board (godz.16.00). Inwestorzy poznają wyniki kwartalne Yahoo oraz J&J. Trudno jednak oczekiwać aby wymienione dane przyniosły odwrócenie negatywnego sentymentu do rynków akcji.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Pogorszenie nastrojów efektem silnej przeceny na parkietach azjatyckich

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Pogorszenie nastrojów efektem silnej przeceny na parkietach azjatyckich