Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Polacy nie wierzą w system emerytalny

Finanse

rss


Warning: Creating default object from empty value in /www/www.banzaj.pl/class/web_poll.php on line 108

Polacy nie wierzą w system emerytalny

2012.04.19//  D. Pęgiel
Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 55% ankietowanych Polaków uważa, iż obecny system emerytalny nie przetrwa 20 lat. Według komentatorów obawy obywateli o emerytalną przyszłość są spore i ciągle rosną.

Ankieta: Czy obecny system emerytalny przetrwa 20 lat?


Zaledwie 29% respondentów stwierdziło, że państwowe świadczenia przetrwają 2 dekady w obecnej formie lub z nieznacznymi zmianami. Pozostali uważają, iż aktualne rozwiązania albo ulegną radykalnej zmianie do czasu, gdy oni będą mogli z nich skorzystać, albo w ogóle zbankrutują.
Polacy nie wierzą w system emerytalny Polacy...
Polacy nie wierzą w system emerytalny ...nie wierzą...
Polacy nie wierzą w system emerytalny ...emerytury

Sondujący zapytali o przyszłość za 20 lat, bo to okres wyobrażalny dla każdego z ankietowanych. "Ludzie są skołowani. Do niedawna wierzyli, że system zapewni duże emerytury. Jednak od pewnego czasu ton wypowiedzi rządu się zmienił. Do tego słyszą, że zmiany są uzasadniane głównie potrzebami finansów publicznych, a wysokość ich przyszłych świadczeń była mniej akcentowana" - oznajmił doktor Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.

Najmniejszą pewność przejawiają osoby, który kariera dopiero się rozpędza. 53% ankietowanych w wieku 25-34 lata oznajmiła, że za 20 lat system będzie zupełnie inny. Najwięcej obawiających się zupełnego załamania systemu jest w grupie najlepiej zarabiających, w pełni aktywnych zawodowo. Według 54% osób w przedziale 35-44 lata nasz system emerytalny upadnie.

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że rezultaty badań nie są pocieszające dla gabinetu Donalda Tuska, który zamierza forsować znaczne zmiany w systemie emerytalnym. Ponadto niewiarę Polaków widać w odpowiedziach na drugie pytanie: co będzie głównym źródłem dochodów emerytów?

W tej kwestii tylko 34% pytanych stwierdziło, że będzie to świadczenie wypracowane w systemie gwarantowanym przez państwo. Pozostali liczą na oszczędności, przychylność rodziny czy pomoc społeczną; 15% nie ma zdania.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Orient Bambino SS - recenzja eleganckiego zegarka

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Polacy nie wierzą w system emerytalny

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Ram 2500 Power Wagon został przedstawiony jako najbardziej uniwersalny i przyjazny kierowcy...

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Polacy nie wierzą w system emerytalny