Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Państwu opłaca się śmierć obywateli

Finanse

rss

Państwu opłaca się śmierć obywateli

2012.03.30//  D. Pęgiel
"Nasz Dziennik" podkreśla, że przesunięcie w górę wieku uprawniającego do emerytury spowoduje wzrost liczby ubezpieczonych, którzy umrą nie doczekawszy świadczenia. Środki zgromadzone na ich kontach emerytalnych zostaną zagarnięte przez rząd m.in. na poczet deficytu finansów publicznych.

Obecnie 30% ubezpieczonych mężczyzn umiera nie dożywszy wieku emerytalnego. Okazuje się, że dla państwa opłacalne są nie tylko rodziny bezdzietne (jak zaznaczył premier Donald Tusk), ale także martwi obywatele. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej środki zaewidencjonowane na jej koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są najzwyczajniej wygaszane, czyli trafiają do budżetu.
Wynika z tego, że im więcej osób nie doczeka wieku emerytalnego, tym lepszy powinien być stan finansów państwa. Gazeta podkreśla, że ten patologiczny mechanizm bez trudu da się zauważyć w rządowej propozycji podniesienia wieku emerytalnego. Jeśli wiek emerytalny zostanie podskoczy o 2-7 lat, to znacznie zwiększy się liczba kobiet i mężczyzn, którym nigdy nie będzie dane skorzystać z tego świadczenia.

Dane ZUS pokazują, że przy obecnie obowiązującym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) w roku 2010 wygaszono 8,4 miliarda złotych na kontach osób zmarłych przed emeryturą. "Nasz Dziennik" twierdzi, iż po zapowiadanych zmianach z kont emerytalnych zniknie dwa lub trzy razy tyle wpłaconych przez Polaków składek emerytalnych.

Dodaje również, iż "system finansowy III RP został przez elity polityczne tak skonstruowany, że państwu z jednej strony nie opłaca się inwestowanie w młode pokolenie, z drugiej zaś - opłaca się przedwczesna śmierć starszych ludzi".
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: naszdziennik.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Państwu opłaca się śmierć obywateli

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Państwu opłaca się śmierć obywateli