Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Tragedia w Smoleńsku i jej wpływ na notowania złotego, sytuację na giełdzie i rynek długu

Opinie

rss

Tragedia w Smoleńsku i jej wpływ na notowania złotego, sytuację na giełdzie i rynek długu

2010.04.12//  Marcin R. Kiepas
Sobotnia katastrofa prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, w której zginęli m.in. prezydent, szef Narodowego Banku Polskiego, dowództwo Polskiego Wojska oraz politycy z pierwszych stron gazet, jakkolwiek jest tragedią narodową, nie będzie mieć wpływu na polską gospodarkę. Nie powinna też mieć istotnego wpływu na sytuację na giełdzie, rynku długu i na notowania złotego.
W poniedziałek rano naturalny będzie wzrost niepewności. Zwłaszcza na rynku walutowym. Ta niepewność w połączeniu z obserwowanym dziś w nocy silnym umocnieniem wspólnej waluty, będącej reakcją na uzgodnione w weekend przez ministrów finansów Strefy Euro szczegóły pomocy dla Grecji, może przejściowo przełożyć się na wzrost notowań EUR/PLN nawet do 3,91-3,93 zł z testowanego o godzinie 8:03 poziomu 3,8871 zł i wobec 3,8687 zł w piątek pod koniec dnia. W miarę upływu czasu dobry sentyment do polskiej waluty oraz silne fundamenty polskiej gospodarki wezmą górę, przekładając się na jej umocnienie.

Rano kurs USD/PLN testował poziom 2,8470 zł wobec 2,8729 zł w piątek. Osłabienie dolara do złotego jest najlepszym sygnałem, że nie trzeba się obawiać jego trwałej deprecjacji w związku z sobotnią tragedią.

Elementem zwiększającym zaufanie do złotego powinny też być w najbliższych dniach, szybkie decyzje odnośnie wyboru nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Pełniący obecnie obowiązki Prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wymienił to jako jedno z najpilniejszych zadań. Taką konieczność podkreślają też niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej. W obliczu narodowej tragedii, w trosce o polską gospodarkę oraz w sytuacji gdy trzeba działać pod presją czasu, nowy prezes NBP musi cechować się dużym autorytetem. Szczególnie, że prawdopodobnie będzie on wprowadzał Polskę do strefy euro. Dlatego nie byłoby niczym zaskakującym, gdyby na stanowisko wrócił poprzednik Sławomira Skrzypka.

W poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Jej wyniki nie będą mieć wpływu na rynek walutowy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Tragedia w Smoleńsku i jej wpływ na notowania złotego, sytuację na giełdzie i rynek długu

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Tragedia w Smoleńsku i jej wpływ na notowania złotego, sytuację na giełdzie i rynek długu