Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Uchylono zakaz wyrzucania na bruk

Prawo

rss

Uchylono zakaz wyrzucania na bruk

2011.07.25//  D. Pęgiel
Osobom zalegającym z czynszem grozi wyrzucenie na ulicę, a gminy nie będą zobowiązane do zapewnienia lokali tymczasowych. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wchodzi w życie 17 listopada – informuje na swych stronach internetowych "Rzeczpospolita".

- Uchyla on przepis, który de facto zakazuje wyrzucania na ulicę osób, którym sąd w wyroku eksmisyjnym nie przyznał prawa do lokalu socjalnego – wyjaśnia komornik Jarosław Świeczkowski.
Wraca eksmisja na bruk
Wraca eksmisja na bruk Wraca eksmisja na bruk
Wraca eksmisja na bruk

Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich obwinia rządzących o taki stan rzeczy. - Sejm miał 12 miesięcy na przygotowanie nowych przepisów, dzięki czemu zakaz nadal by obowiązywał. Tymczasem nie zrobił absolutnie nic – twierdzi Kamila Dołowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zdaniem Marka Zakrzewskiego z Fundacji Wspierania Rozwoju Regionu Podwarszawskiego eksmisja w samej stolicy i okolicach spowoduje, że kilka tysięcy osób będzie szukało dachu na głową. - Otworzy się furtka do wyrzucania ludzi niepłacących czynszu z reprywatyzowanych kamienic i spółdzielni mieszkaniowych. Będzie można też wykonać zaległe eksmisje. A przecież ktoś, kto nie płaci, nie musi być z patologicznej rodziny. Zdarzają się przypadki losowe, choćby utrata pracy – zaznacza.

W Warszawie w poprzednim roku na wykonanie wyroków eksmisyjnych czekało 2,6 tys. osób. Ponad 1/3 z mieszkań prywatnych i spółdzielczych. Jeszcze gorzej prezentowała się sytuacja w innych miastach. W Łodzi czekało 4 tys., a Szczecinie 12 tys. osób. Wszystko przez brak lokali tymczasowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił już z interwencją do ministra sprawiedliwości, by ten w w trybie pilnym przygotował projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zapobiegłby eksmisjom na bruk – czytamy na portalu Rp.pl.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Rzeczpospolita, rp.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Uchylono zakaz wyrzucania na bruk

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Uchylono zakaz wyrzucania na bruk