Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Właściciel Zary najbogatszym człowiekiem w Europie

Finanse

rss

Właściciel Zary najbogatszym człowiekiem w Europie

2012.06.15//  P. Rączka
70-letni Amancio Ortega po tym, jak Hiszpania poprosiła Europę o bailout sięgający 125 mld euro, został najbogatszym człowiekiem w Europie. Jak podaje Bloomberg Billionaires Index (Indeks Miliarderów Bloomberga), fortuna założyciela firmy Inditex urosła z 3,8 mld USD do 39 mld USD. Drugie miejsce zajmuje Szwed - Ingvarem Kampradem, którego majątek szacowany jest na 37,2 mld USD, a trzeci jest Francuz - Bernardem Arnault, który posiada 22,7 mld USD w kieszeni.
Majątek właściciela i założyciela sieci sklepów z ubraniami marki Zara, wzrósł mimo wielu zawirowań w hiszpańskiej gospodarce. Kraj jest w głębokim kryzysie finansowym, a bezrobocie sięga 20 proc. Znakomitym ruchem okazały się ograniczenia sprzedaży w Hiszpanii i zwiększeniu liczby sklepów na rynkach wschodzących, co przyniosło zyski o 30 proc. w pierwszej połowie tego roku.

Analityk rynków sprzedaży detalicznej w Barclays w Londynie - Christodoulos Chaviaras, przyznał, że firma jest odporna na kryzys, bowiem działa poza granicami swojego kraju i korzysta głównie z siły popytu w Chinach.

Dochody netto Inditex wzrosły do 432 mln euro (543 mln USD) w ciągu trzech ostatnich miesięcy - od kwietnia. Spółka odnotowała sprzedaż na poziomie 3,42 mld euro w sklepach Zara, Pull & Bear i Massimo Dutti. 22 proc. dochodów ze sprzedaży pochodzi z rynku hiszpańskiego - natomiast aż 45 proc. z rynków wschodzących. Firma najwięcej sklepów ma w Europie - ponad 4 300, 900 w Azji i około 400 w Ameryce Pł. i Płd.

Ortega jest obecnie czwartym najbogatszym człowiekiem świata. Większą fortunę ma tylko potentat telekomunikacyjny Carlos Slim z Meksyku, założyciel Microsoft Corp. Bill Gates oraz prezes Berkshire Hathaway Warren Buffet.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Właściciel Zary najbogatszym człowiekiem w Europie

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Właściciel Zary najbogatszym człowiekiem w Europie