Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?

Finanse

rss

Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?

2012.06.26//  P. Rączka
Instytut Spraw Publicznych proponuje zapis do ustawy który mówi, iż pracujący mąż powinien dzielić się składkami emerytalnymi z bezrobotną żoną, która wychowuje dzieci. Niebawem zostanie przesłane do Ministerstwa Pracy założenie ustawy mówiące, że składki w małżeństwie powinny być dzielone pół na pół. W przypadku, gdy mąż będzie odprowadzał miesięcznie na emeryturę 500 zł, a bezrobotna żona nic, to po podziale każdy dostaje po 250 zł. W przypadku gdy oboje pracują, ale żona zarabia mniej składka zostanie wyrównana.
Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?
Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?
Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?

- Dziś często dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Pracujący mąż co miesiąc odkłada sobie na kontach w ZUS i OFE składki. Dzięki temu ma pewną emeryturę. Żona nie pracuje zawodowo, ale od rana do wieczora zajmuje się wychowywaniem dwójki czy trójki pociech. Przewijanie, karmienie, sprzątanie, pranie. I tak na okrągło. Gdy już dzieci podrosną, mąż zmienia sobie żonę na młodszy model. Dochodzi do rozwodu. I co się dzieje? Mąż swoje składki zachowuje, a była już żona zostaje z niczym. Z pustym kontem. Czy to sprawiedliwe?! - uzasadnia pomysł Jacek Kucharczyk, szef ISP.
Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?
Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?
Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?

Nowa zasada miałaby zostać zapisana w ustawie emerytalnej. Każde małżeństwo mogłoby zrezygnować z podziału, jednak wtedy wspólnie musieliby złożyć odpowiednią deklarację w ZUS - w takim przypadku każdy dalej zbiera składki tylko na siebie. - Skoro małżonkowie razem mogą się dzielić podatkiem i wspólnie z niego rozliczać, to dlaczego razem nie mają dzielić się składkami emerytalnymi? Obecny system, w którym "co jest moje, to jest moje, i wara ci od tego", nie jest sprawiedliwy - mówi Kucharczyk.

Taki zapis w ustawie rodzi wiele pytań. Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zastanawia się, czy kawalerowie nie unikaliby małżeństw, skoro trzeba będzie dzielić się składkami. Z kolei Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan nic nie ma przeciwko podziałowi składki, ale boi się o budżet państwa. - Mężczyzna, który nie ma wysokich zarobków i który dodatkowo będzie musiał się dzielić składkami z żoną, może nie wypracować sobie sam minimalnej emerytury i wszyscy podatnicy będą się musieli na niego złożyć - mówi. Obecnie gwarantowana przez państwo i finansowaną z budżetu emeryturę minimalna wynosi 800 zł brutto.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Wspólna składka emerytalna w małżeństwie?