Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Boisz się emerytury w Polsce? Ranking krajów najlepszych na późne lata

Finanse

rss

Boisz się emerytury w Polsce? Ranking krajów najlepszych na późne lata

2015.05.20//  S. Sikorska
Większość Polaków obawia się emerytury. Niskie świadczenia, a do tego brak dodatkowego wsparcia ze strony państwa czy społeczeństwa – przejście w stan spoczynku zawodowego kojarzy się w Polsce z samymi problemami i przykrościami. Mimo to okazuje się, że sytuacja seniorów w naszym kraju wcale nie jest taka zła. Z rankingu przygotowanego przez francuski bank Natixis wynika, że na 150 przeanalizowanych państw, znajdujemy się na 33. miejscu pod względem warunków życia dla emerytów. Ci, którzy chcieliby cieszyć się lepszymi warunkami życia na emeryturze, najprawdopodobniej mają jeszcze czas – mogą wyjechać i ubiegać się o inne obywatelstwo. Gdzie byłoby najmilej spędzić jesień życia?
Kraje najlepsze dla emerytów
Kraje najlepsze dla emerytów
Kraje najlepsze dla emerytów

Według Global Retirement Index, który powstał w oparciu o dane publikowane wcześniej przez Światową Organizację Zdrowia oraz Europejski Bank Centralny, najlepszym krajem do spędzenia emerytury jest Szwajcaria. W stan spoczynku zawodowego przechodzi się tu w wieku 65 lat w przypadku mężczyzn i 64 lat w przypadku kobiet. Poza emeryturą państwową, wiele osób odkłada w ramach II filaru, który jest obowiązkowy dla wszystkich zarabiających ponad 20,5 tys. franków rocznie. Dostępny tam jest też szereg innych produktów emerytalnych. W efekcie Szwajcarzy po zakończeniu pracy mają wystarczająco wysokie dochody, by żyć na pełnym luzie. Emerytura to dla nich z pewnością czas na oddawanie się pasjom i realizowanie marzeń, na które wcześniej nie mieli czasu. Dodajmy, że współczynnik dobrobytu właśnie w Szwajcarii jest najwyższy na świecie. Nie powinno więc dziwić, że długość życia wynosi tu średnio 83 lata. W końcu nie jest tajemnicą, że szczęśliwi żyją dłużej! Tym bardziej, że Szwajcarzy mogą sobie pozwolić, by na zdrowie wydawać rocznie równowartość ok. 7 tys. dolarów.
Kraje najlepsze dla emerytów
Kraje najlepsze dla emerytów
Kraje najlepsze dla emerytów

Bardzo wysokie emerytury przyznawane są także Norwegom i to właśnie ten skandynawski kraj znalazł się na 2. miejscu zestawienia. System opieki zdrowotnej uznawany jest tu za jeden z najdoskonalszych na świecie. Do tego dochodzi jeszcze bezpieczeństwo materialne wynikające ze świetnego systemu finansowego. W takich warunkach trudno nie być szczęśliwym. Podobnie do Szwajcarów, Norwegowie właśnie w jesieni życia mogą wreszcie żyć pełną parą, na wszystko mając i czas, i pieniądze. Co więcej, norweski system emerytalny został skonstruowany tak, że zabezpiecza już przyszłość kolejnych pokoleń! Na doskonałe warunki życia mogą liczyć także emeryci w Australii. Wiek przejścia na emeryturę wynosi tam 65 lat, lecz wkrótce zostanie podniesiony do 67. roku życia. Niskie bezrobocie, wysokie dochody oraz rozwinięty system opieki medycznej i społecznej sprawiają, że życie emeryta jest tu naprawdę przyjemne. Tym bardziej, że ciepły klimat sprzyja oddawaniu się dowolnym pasjom o każdej porze roku. Chociaż państwo przyznaje świadczenia tego typu, to jednak najwyższe emerytury dostają ci, którzy korzystali z indywidualnych, prywatnych opcji emerytalnych.
Kraje najlepsze dla emerytów
Kraje najlepsze dla emerytów
Kraje najlepsze dla emerytów

Dobrze żyje się również emerytom mieszkającym na Islandii. Choć pogoda nie jest tu tak ładna, jak w Australii, to jednak osoby starsze nie muszą raczej martwić się o swoje finanse. Mają też dostęp do wysokiej jakości usług medycznych. W dodatku system emerytalny jest tu stale ulepszany. W Holandii seniorom po prostu musi się dobrze żyć, bo to właśnie holenderskie władze są tymi, które na politykę społeczną przeznaczają najwyższe kwoty na świecie. Dzięki ubezpieczeniu, na okres po zakończeniu pracy zawodowej oszczędza się tu od 15. roku życia. W rezultacie, emeryci uzyskują 91,4% przeciętnej pensji. To najwyższa stawka spośród wszystkich krajów rozwiniętych.

Choć w 32 innych krajach seniorom najprawdopodobniej żyje się lepiej niż w Polsce, to jednak niekoniecznie musimy uciekać z ojczyzny. Może po prostu czas zastanowić się nad tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoją przyszłość, by w wieku emerytalnym móc pozwolić sobie na tyle samo, a może nawet więcej niż obecnie?
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Boisz się emerytury w Polsce? Ranking krajów najlepszych na późne lata

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Boisz się emerytury w Polsce? Ranking krajów najlepszych na późne lata