Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bożonarodzeniowe wydatki Polaków 2015

Finanse

rss

Bożonarodzeniowe wydatki Polaków 2015

2015.12.24//  S. Sikorska
Polacy z każdym rokiem coraz więcej wydają na organizację Bożego Narodzenia. Firma Deloitte przewiduje, że w tym roku polskie gospodarstwa domowe przeznaczą przeciętnie po 1282zł na zakupy związane ze świętami. Chociaż same deklaracje pytanych Polaków są podobne do tych sprzed roku, to jednak obecne zapowiedzi są o 11% wyższe w porównaniu do rzeczywistych kwot wydanych w 2014r. Co prawda, może się wydawać, że bożonarodzeniowe wydatki są wysokie, jednak warto zaznaczyć, że średnia dla innych krajów europejskich 1847zł, czyli jest o 565zł wyższa niż w Polsce. A na co Polacy przeznaczą w tym okresie najwięcej pieniędzy? Większość środków poświęconych na organizację świąt pochłoną prezenty. Planujemy wydać na nie średnio 837zł. To ok. 40% całej puli zaplanowanej na ten okres. Mniej wydamy na żywność, a zdecydowanie najmniej na spotkania ze znajomymi.
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015

Co najchętniej znajdujemy pod choinką? Według badań Deloitte, są to głównie książki, na które wskazało 46% pytanych osób. Respondenci chętnie znaleźliby pod choinką także gotówkę, której oczekuje 38% Polaków. 32% pytanych chciałoby otrzymać kosmetyki i perfumy. W innych krajach, w którym firma przeprowadziła badania, najwięcej było osób wskazujących na gotówkę. W całej Europie już drugi raz z rzędu lista najbardziej pożądanych prezentów jest identyczna. Są to pieniądze, na które czeka 45% pytanych, książki, których oczekuje 39% respondentów, a także podróże (32%), ubrania (31%) i kosmetyki (26%).
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015

Wyniki badań przeprowadzonych przez TNS wskazują, że najwięcej osób kupuje prezenty w galeriach handlowych. Decyduje się na to 29% Polaków. Niewiele mniej, bo 24% wybiera hiper- i supermarkety. Inaczej jest w pozostałych europejskich krajach, gdzie 31% mieszkańców woli nabywać prezenty w sklepach specjalistycznych, a 27% respondentów wybiera hiper- i supermarkety. Z danych TNS wynika również, że jedynie 1% obywateli naszego kraju nie planowało w tym roku obdarowywania kogokolwiek prezentami. Okazuje się również, że to mężczyźni są hojniejsi – na prezenty zamierzają wydać o 327zł więcej niż kobiety. Łącznie prezenty mają kosztować Polaków aż 12 mld zł. Z badań TNS przeprowadzonych dla Faktów TVN wynika też, że na świąteczne zakupy wydaliśmy ogółem już 17,8 mld zł, a im bliżej świąt, tym więcej przeznaczaliśmy na żywność, a mniej na prezenty. Zakłada się, że ostateczny bilans wydatków wyniesie ok. 20 mld zł, przy czym 11,7 mld zł zostanie wydanych na prezenty, a niemal 8,5 mld zł przeznaczymy na przyrządzenie świątecznych potraw. 
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015

Badania wskazują również, że Polacy coraz chętniej dokonują zakupów świątecznych przez internet. W ostatnich 2 tygodniach przed świętami zakupy on-line robiło nawet do 4 mld rodaków dziennie! Szacuje się, że ogółem w sieci wydamy 14% środków przeznaczonych na prezenty. Wspólne badanie przeprowadzone przez system PayPal i firmę GfK wskazało, że 81,6% respondentów zdecydowało się w tym roku na nabycie prezentów właśnie drogą zdalną. Przeszło 90% osób z tej grupy ułatwia sobie zadanie, znajdując prezenty i porównując ich ceny w wyszukiwarkach i porównywarkach. Ponad połowa osób przyznaje też, że najpierw ogląda produkty w sklepie stacjonarnym, a potem zamawia je w sieci.
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015
Świąteczne wydatki Polaków 2015

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Bożonarodzeniowe wydatki Polaków 2015

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bożonarodzeniowe wydatki Polaków 2015