Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Były greckie wyspy, teraz hiszpańskie wsie na sprzedaż za bezcen

Finanse

rss

Były greckie wyspy, teraz hiszpańskie wsie na sprzedaż za bezcen

2015.08.09//  S. Sikorska
Całkiem niedawno głośno było o możliwości zakupu niektórych greckich wysp. Teraz Hiszpania chce ratować opustoszałe regiony wystawiając na sprzedaż… całe wsie! W Grecji wystarczyło „jedynie” uzyskać kartę stałego pobytu. Rząd Hellady ułatwił nawet dostęp do niej i postanowił wydać ją każdemu, kto zainwestuje w tamtejszą nieruchomość min. 250 tysięcy euro. Trzeba jednak było liczyć się z ogromem spraw urzędowych do załatwienia. A jak jest w Hiszpanii? Chodzi tam o trzy wyludnione obszary, na których stoją budynki wymagające gruntownych remontów, doprowadzenia mediów i pojawienia się ludzi. Te tereny to Asturia, Galicja i Katalonia. Na sprzedaż wystawiono w nich łącznie 1500 wsi, czyli niespełna połowę tych, które są niezamieszkane. Ogrom pracy i pieniędzy, jaki trzeba włożyć w przywrócenie ich do normalnej kondycji może jednak stanowić przeszkodę dla chętnych na taką inwestycję.
Hiszpańskie wsie na sprzedaż
Hiszpańskie wsie na sprzedaż
Hiszpańskie wsie na sprzedaż

Same wsie nie są drogie. Ich ceny bywają niższe od mieszkania w hiszpańskim mieście. Niektóre kosztują jedynie 60 tysięcy euro, choć oczywiście, można znaleźć też te dużo droższe, wycenione nawet na ok. 1 milion euro. W tej cenie dostaje się opuszczone domy, a czasem też kościoły, porzucone winnice i niezagospodarowane pola. Jakie są warunki transakcji? Lokalne władze zapewniają, że mimo pracy i funduszy, jakich w dalszych etapach wymagają te inwestycje, nabywca może liczyć na ich stałe wsparcie zarówno przy samych procedurach kupna, jak i przy późniejszych naprawach. To może okazać się rzeczywiście pomocne, jeśli chodzi o doprowadzenie mediów. Część wsi jest bowiem pozostawiona bez prądu i bieżącej wody. Jest też pewien haczyk. Nabywca musi osiedlić się w miejscu, które kupuje.
Hiszpańskie wsie na sprzedaż
Hiszpańskie wsie na sprzedaż
Hiszpańskie wsie na sprzedaż

A jaka jest historia porzuconych hiszpańskich wsi? Opustoszały z powodu śmierci wcześniejszych mieszkańców. Młodzi nie mieli ochoty pozostawać na prowincji, więc uciekali do miast, a mniejsze miejscowości z roku na rok wyludniały się, aż odeszli wszyscy ludzie, którzy je zamieszkiwali. Niektóre ze wsi stoją opuszczone już od kilkudziesięciu lat. Jako niezamieszkane, sprzedawane były deweloperom, ale część z nich zbankrutowała w ostatnich latach, podczas kryzysu, który Hiszpanię dotknął w szczególnym stopniu. To banki stały się prawnymi właścicielami wielu miejscowości i aby je uratować, wystawiają je na sprzedaż za niewielkie pieniądze. Warto przypomnieć, że Hiszpanie już raz sprzedawali nieruchomości za bezcen. W 2011r. władze miejscowości Olmeda de la Cuesta postanowiły sprzedać domy w niskich cenach, by w ten sposób zapobiec wyludnieniu. Wystarczyły 4 tysiące euro na dom i 2 tysiące na 150m2 ziemi. Jak widać, problem wyludniania się tamtejszych wsi ciągnie się więc od dawna.
Hiszpańskie wsie na sprzedaż
Hiszpańskie wsie na sprzedaż
Hiszpańskie wsie na sprzedaż

Oczywiście puste wsie, mimo że tanie jak na standardowe ceny nieruchomości, nie będą raczej kupowane przez osoby o przeciętnych zarobkach. Największe zainteresowanie ich nabyciem wykazywali dotąd bogaci Rosjanie i Amerykanie. Nieco rzadziej chętni do ich kupna byli Meksykanie i Brytyjczycy. O Polakach zainteresowanych wsią na Półwyspie Iberyjskim jeszcze nikt nie poinformował.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Były greckie wyspy, teraz hiszpańskie wsie na sprzedaż za bezcen

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Były greckie wyspy, teraz hiszpańskie wsie na sprzedaż za bezcen