Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dolar najdroższy od końca 2010 roku

Opinie

rss

Dolar najdroższy od końca 2010 roku

2011.09.08//  Marcin R. Kiepas
Dolar najdroższy od końca grudnia 2010 roku, a euro blisko 22-miesięcznego maksimum, to wynik dzisiejszego silnego osłabienia złotego. U jego źródeł leżała przecena EUR/USD i pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach, do czego walnie przyczynił się Europejski Bank Centralny, obniżając prognozy wzrostu gospodarczego na lata 2011-2012. Jak wynika z zaprezentowanych dziś szacunków, co miało miejsce na konferencji prasowej po posiedzeniu ECB (bank nie zmienił stóp procentowych), w tym roku Produkt Krajowy Brutto dla Strefy Euro wzrośnie o 1,4-1,8% (poprzednio: 1,5-2,3%). W 2012 roku wzrost ten sięgnie od 0,4 do 2,2% (poprzednio: 0,6-2,8%).
Wiązanie przeceny polskiej waluty tylko z gorszymi nastrojami na rynkach globalnych i przeceną EUR/USD, jest jednak dużym uproszczeniem. Inwestorzy sprzedawali ją zanim jeszcze Jean-Claude Trichet zaprezentował najnowsze projekcje makroekonomiczne, co wywołało zwiększoną awersję do ryzyka. Martwić może również to, że złoty słabo zachowuje się już od ponad tygodnia. Efektem jest wybicie USD/PLN i EUR/PLN na nowe kilku- i kilkunastomiesięczne maksima, pomimo braku potencjalnie silnych pretekstów do takiego zachowania. W tej sytuacji istnieje obawa, że rozpoczęła się jakaś gra przeciwko polskiej walucie i w momencie silnego pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych, może ona dynamicznie stracić na wartości.

O godzinie 16:04 kurs USD/PLN testował poziom 3,0379 zł, a EUR/PLN 4,2463 zł. Wczoraj na koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomie 2,9774 zł i 4,1984 zł. Sytuacja techniczna wskazuje na zauważalną przewagę strony popytowej. Rośnie więc prawdopodobieństwo dalszej zwyżki. Najbliższymi liczącymi się oporami są poziomy 3,10 zł w przypadku dolara i 4,30 zł w przypadku euro. Ich test w przyszłym tygodniu wydaje się dość prawdopodobny.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dolar najdroższy od końca 2010 roku

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dolar najdroższy od końca 2010 roku