Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Poprawa nastrojów na rynkach globalnych

Opinie

rss

Poprawa nastrojów na rynkach globalnych

2011.10.12//  Marcin R. Kiepas
Dalsza poprawa nastrojów na rynkach globalnych, jaka miała miejsce pomimo wczorajszego odrzucenia przez parlament Słowacji rozszerzenia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) i słabszych od prognoz wyników kwartalnych koncernu Alcoa, wsparła dziś notowania złotego. Podobnie jak wzrost EUR/USD. Zyskał on 2 gr do euro i prawie 5 gr do dolara. O godzinie 17:40 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2843 zł, a USD/PLN 3,1023 zł. Obie pary znalazły się na najniższych poziomach od połowy września.
Przeczytaj także: Słowacja przeszkadza w zatwiedzeniu EFSF » Obserwowana w tym tygodniu aprecjacja polskiej waluty, zmieniła w krótkim terminie układ sił na wykresach, znacznie minimalizując szanse, nie tylko na wyznaczenie nowych tegorocznych maksimów przez USD/PLN i EUR/PLN w IV kwartale br., ale nawet na zbliżenie się obu tych par do dotychczasowych, wyznaczonych we wrześniu, szczytów. Tak bowiem należy interpretować formację podwójnego szczytu na wykresie dolara. Czy też przełamaną 3-miesięczną linię trendu wzrostowego na wykresie euro. To pokazuje też, że Narodowy Bank Polski, interweniując najpierw 23 września, a następnie 30 września i 4 października br., wykazał się doskonałym timingiem. Podobnie zresztą jak to miało miejsce w kwietniu 2010 roku, gdy pierwsza od 12 lat interwencja, praktycznie wyznaczyła punkt zwrotny na EUR/PLN.
Złoty, o ile jeszcze w poniedziałek zyskiwał wspierany wynikami wyborów parlamentarnych w Polsce, obecnie zyskuje tylko i wyłącznie na fali poprawy nastrojów na rynkach globalnych. Kluczowym czynnikiem, oprócz realizacji zysków z krótkich pozycji na szerokiej grupie aktywów mocno taniejących we wrześniu, są nadzieje na przezwyciężenie kryzysu długu w Strefie Euro i oddalenie widma kryzysu bankowego, po tym jak europejscy politycy gremialnie zapowiadają konieczność dokapitalizowania banków. Te nadzieje mogą być obecne na rynku nawet do początku listopada. Wówczas zaplanowany jest szczyt przywódców G20, który w całości będzie poświęcony kryzysowi. Te nadzieje dodatkowo podgrzewać będzie, najpierw szczyt ministrów finansów G20 w dniach 14-15 października, a później rozpoczynający się 23 października szczyt Unii Europejskiej. Jednak potencjał aprecjacyjny złotego, podobnie jak akcji, czy surowców, obecnie wydaje się już nieco ograniczony.

W czwartek złoty będzie wciąż pozostawał pod wpływem czynników globalnych, reagując przede wszystkim na publikację amerykańskich danych o bilansie handlowym oraz wyników kwartalnych banku JPMorgan. Potencjalnym impulsem mogą też być polskie dane o inflacji konsumenckiej i bilansie płatniczym. Rynek szacuje, że inflacja we wrześniu obniży się do 4,1% z 4,3% R/R, natomiast deficyt na rachunku bieżącym w sierpniu sięgnie 1,3 mld EUR.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Poprawa nastrojów na rynkach globalnych

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Poprawa nastrojów na rynkach globalnych