Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Inwestowanie w kryptowaluty

Finanse

rss

Inwestowanie w kryptowaluty

2021.08.24//  B. Grycan

Dla tych, którzy są zainteresowani kryptowalutami, ale nie posiadają ich w swoim portfelu, istnieją pośrednie sposoby inwestowania. Najprostszym z nich jest zakup akcji w firmie, która ma udziały finansowe w cyfrowych walutach lub technologii blockchain.


Inwestowanie w kryptowaluty wymaga długiej nauki. Ponieważ jest to zmienna, wysoce spekulacyjna inwestycja, wielu traderów jest odpowiednio ostrożnych. Dla tych, którzy są zainteresowani kryptowalutami, ale nie posiadają ich w swoim portfelu, istnieją pośrednie sposoby inwestowania.
Najprostszym sposobem na uzyskanie ekspozycji inwestycyjnej na kryptowaluty bez kupowania samych kryptowalut jest zakup akcji w firmie, która ma udziały finansowe w cyfrowych walutach lub technologii blockchain. Zamiast wybierać i inwestować w poszczególne akcje, eksperci zalecają inwestorom lokowanie pieniędzy w zdywersyfikowane fundusze indeksowe lub ETF, z ich sprawdzonym rekordem długoterminowego wzrostu wartości.

"Wierzcie lub nie, ale większość osób posiadających plan emerytalny lub portfel inwestycyjny ulokowany w funduszu indeksowym już ma pewną ekspozycję na kryptowaluty" - mówi Daniel Johnson, CFP z ReFocus Financial Planning.


Od czego zacząć?

Wiele z najlepszych funduszy indeksowych - takich jak S&P 500 lub fundusze rynku całkowitego - obejmuje spółki notowane na giełdzie, które mają pewne zaangażowanie w branżę poprzez wydobywanie kryptowalut, zaangażowanie w rozwój technologii blockchain lub posiadanie znacznych ilości kryptowalut w swoich bilansach - mówi Johnson.

Na przykład Tesla - która posiada ponad miliard dolarów w bitcoin i akceptowała płatności bitcoin w przeszłości - jest uwzględniona we wszystkich funduszach, które śledzą S&P 500. Od czasu włączenia w 2020 r. stała się jedną z najbardziej wartościowych, a tym samym wpływowych firm w indeksie. A Coinbase, jedyna publicznie notowana giełda kryptowalut, znajduje się w ARK Fintech Innovation ETF.

Jednakże, jeśli masz trochę dodatkowej gotówki, możesz zdecydować się na alokację niewielkiej ilości swojego portfela do konkretnych spółek lub bardziej wyspecjalizowanych funduszy indeksowych lub inwestycyjnych. "Inwestor wierzący w przyszłość kryptowalut może zainwestować w akcje spółek pracujących nad tą technologią" - mówi Jeremy Schneider, ekspert ds. finansów osobistych stojący za Personal Finance Club.

Eksperci ogólnie zalecają, aby te spekulacyjne inwestycje - czy to akcje pojedynczej spółki, wyspecjalizowane fundusze indeksowe, czy też sama kryptowaluta - nie przekraczały 5% całego portfela inwestycyjnego.

Zamiast kupować akcje jakiejkolwiek pojedynczej spółki kryptowalutowej, lepiej jest utrzymywać zrównoważony portfel poprzez identyfikowanie firm z branży kryptowalutowej i upewnianie się, że ich akcje są uwzględnione w każdym indeksie lub funduszu inwestycyjnym, w który wkładasz pieniądze. Nie tylko pozwala to na inwestowanie w spółki, w których widzisz potencjał, ale również pomaga utrzymać dywersyfikację inwestycji w ramach szerszego funduszu.

Jeśli wolisz tradycyjny zakup kryptowalu, zastanów się nad najlepszymi aplikacjami do tradingu. Chcesz dowiedzieć się więcej o Bitcoin Trader? Opinie ekspertów z monitorfx.pl znajdują się pod tym linkiem.

Ale wyspecjalizowane fundusze ETF lub fundusze inwestycyjne mogą również wiązać się z wyższymi opłatami niż w przypadku indeksów rynkowych, więc zwróć uwagę na to, ile zapłacisz za zakup akcji. Schneider uważa, że wskaźnik kosztów (expense ratio) poniżej 0,2% jest bardzo niski, a wszystko powyżej 1% jest bardzo drogie. W przypadku inwestycji o charakterze spekulacyjnym, wysokie opłaty mogą jeszcze bardziej utrudnić twój zysk.


Spółki zainteresowane kryptowalutami

Oto kilka kolejnych przykładów spółek giełdowych, które dodają bitcoin lub technologię blockchain do swojej działalności. To zdecydowanie nie są jedyne zaangażowane firmy, a kolejne dołączają do listy każdego dnia::
  • MicroStrategy oferuje usługi analityki biznesowej i usługi w chmurze, a także inwestuje swoje aktywa w bitcoin.
  • Marathon Digital Holdings dąży do bycia największą operacją wydobywania bitcoinów w Ameryce Północnej.
  • Riot Blockchain jest firmą zajmującą się wydobywaniem bitcoinów.
  • Bitfarms prowadzi centra obliczeniowe blockchain.
  • Galaxy Digital to broker-dealer zajmujący się zarządzaniem inwestycjami kryptowalutowymi, handlem, przechowywaniem i wydobyciem.
  • Założyciel Tesli, Elon Musk, jest zwolennikiem kryptowalut, a firma posiada bitcoin o wartości ponad miliarda dolarów. Tymczasowo zaakceptowała płatności bitcoin na początku 2021 roku przed zakończeniem programu, ale Musk niedawno powiedział, że Tesla "najprawdopodobniej" ponownie uruchomi płatności bitcoin.
  • PayPal to platforma płatnicza, na której ludzie mogą kupować kryptowalutę. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Inwestowanie w kryptowaluty

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Inwestowanie w kryptowaluty