Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jak skutecznie negocjować pensję?

Finanse

rss

Jak skutecznie negocjować pensję?

2023.08.20//  S. Sikorska
Od pewnego czasu regularnie docierają do nas informacje na temat rosnącej średniej pensji krajowej. Wiadomo też, że stale spada stopa bezrobocia, a firmy mają coraz większe problemy ze skompletowaniem kadry pracowniczej. W takich okolicznościach dość oczywiste stają się rosnące oczekiwania względem zarobków. Większość osób szukających pracy nie ma jednak odwagi, by otwarcie mówić o swoich realnych potrzebach finansowych. Najczęściej przyjmowane są te stawki, które pracodawca zaproponuje już na rozmowie kwalifikacyjnej. To błąd. Od początku warto walczyć o możliwie najwyższe zarobki. Do negocjacji z nowym lub jeszcze przyszłym szefem trzeba się jednak przygotować. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się rozmowa, lecz kilka wskazówek warto wziąć sobie do serca.
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję

Odrzuć pierwszą ofertę
Pamiętaj, że ustalanie stawki to negocjacje, czyli wspólnymi siłami musicie dojść do kompromisu, który będzie odpowiadał zarówno Tobie, jak i Twojemu przełożonemu. Zgadzając się na jego pierwszą propozycję, idziesz po najmniejszej linii oporu, mimo że być może udałoby Ci się ugrać coś więcej. Oczywiście, nie ma pewności, że zdołasz uzyskać jeszcze wyższą pensję, ale najczęściej warto walczyć o więcej niż suma, jaka pojawiła się jako pierwsza opcja. Niemniej, jeśli pierwsza propozycja szefa będzie celowała w stawkę, o jakiej myślałeś decydując się na tę rozmowę, przyjmij ją bez większych komplikacji.
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję

Nie zastanawiaj się zbyt długo
Zdecydowanie zaleca się poprosić o czas na przemyślenie oferty, jednak nie powinien on być zbyt długi. Nie należy zgadzać się od razu, bo każdą odpowiedź warto spokojnie przeanalizować, zanim ostatecznie się jej udzieli. Mimo to nie można w nieskończoność zwlekać z decyzją. W skrajnych sytuacjach może się nawet zdarzyć, że oferowana wcześniej stawka jest już nieaktualna. Co więcej, pracodawca może zdecydować się na przyjęcie rezerwowych kandydatów, którzy rozpoczną pracę bez tworzenia dodatkowych problemów.
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję

Nie błagaj
Jeśli uzyskasz zdecydowanie negatywną odpowiedź na stawkę, którą sam zaproponowałeś, lepiej poddaj się, zamiast próbować wzbudzić litość w pracodawcy. Większość osób potrafi wyczuć, kiedy ma szansę osiągnąć coś więcej, a kiedy powinno się skapitulować, więc postaraj się ocenić swoje położenie, by wiedzieć, jak się zachować. Absolutnie nie sięgaj po typowe marudzenie czy żalenie się na swoje problemy finansowe. Twojego szefa to raczej nie interesuje. W dodatku może być dla niego sygnałem, że nie jesteś profesjonalistą, skoro już na początku pracy zwierzasz się przełożonemu ze swoich osobistych kłopotów.
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję

Zbadaj sytuację w branży
Zanim zaczniesz rozmawiać o zarobkach, dowiedz się, jak kształtuje się średnia płaca w całej branży i na stanowisku, jakie masz objąć. Dzięki temu nie wymyślisz kosmicznie wysokiej stawki, która przestraszy szefa, ale też nie zgodzisz się na zarobki, które nie będą stosowne do Twojej wiedzy i kompetencji. Co więcej, w rozmowie z szefem możesz powołać się na dane, do których dotarłeś. Informacje o zarobkach możesz znaleźć m.in. na stronie GUS.
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję
Jak negocjować pensję

A kiedy już uda Ci się wynegocjować satysfakcjonujące warunki płacowe – pamiętaj, nie chwal się nimi wśród znajomych z pracy! Pomijając, że to po prostu nie jest w dobrym tonie, możesz  w ten sposób zniechęcić do siebie ludzi, a nawet obniżyć morale całego zespołu. Jeśli okaże się, że otrzymujesz więcej od przynajmniej jednego pracownika, atmosfera zagęści się, a pracodawca niekoniecznie będzie miał ochotę zaoferować Ci podwyżkę.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak skutecznie negocjować pensję?

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jak skutecznie negocjować pensję?