Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Niemcy: reformy zamiast drukowania

Opinie

rss

Niemcy: reformy zamiast drukowania

2011.12.02//  Przemysław Kwiecień
Szczyt Unii Europejskiej dopiero w przyszłym tygodniu, ale stanowisko Niemiec jest już w zasadzie jasne: nie dla nieortodoksyjnych działań EBC, nie dla euro obligacji, tak dla większej dyscypliny budżetowej i koordynacji fiskalnej. Merkel stwierdziła wczoraj, iż EBC musi bez nacisków zdecydować w jaki sposób walczyć z kryzysem zanim zaryzykuje politykę (tu ukryta aluzja do Fed), która może nie przynieść efektów.
Przeczytaj także: Niemcy przeciwne euroobligacjom » Sygnały płynące z niemieckiego rządu sugerują, iż większe zaangażowanie EBC nie jest całkowicie wykluczone, jednak takie rozwiązanie mogłoby zostać zastosowane dopiero w momencie gdy będzie zgoda na reformy fiskalne. Tym samym Niemcom zależy na przywróceniu wiarygodności strefy, choć ryzykują turbulencjami na rynkach finansowych. Wypracowanie kompromisu ws. wspólnej polityki fiskalnej może zająć sporo czasu. Innymi słowy zbliżający się szczyt UE może nie przynieść rozwiązań, na które liczył rynek.
W listopadzie rosła aktywność w amerykańskim przemyśle, indeks ISM przyjął wartość 52,7 pkt., po tym jak w październiku wyniósł 50,8 pkt. Jest to wartość najwyższa od czerwca i wyższa od konsensusu rynkowego na poziomie 51,5 pkt. Taki wzrost sugerowały jednak wskaźniki regionalne (we wczorajszym komentarzu pisaliśmy, iż wskaźniki regionalne sugerują wzrost ISM w okolice 52-53 pkt.), tak więc reakcja rynku nie była już tak silna.

Po serii dobrych danych z amerykańskiej gospodarki rynek spodziewa się też korzystnej wymowy rządowego raportu z rynku pracy. Konsensus zakłada teoretycznie wzrost zatrudnienia o 119 tys., ale po dużo lepszym raporcie ADP faktyczne oczekiwania są wyżej. Do kontynuacji (silnych w tym tygodniu) wzrostów na rynkach akcji potrzebny byłby odczyt powyżej 150 tys. Odczyt w granicach konsensusu lub poniżej może wywołać realizację zysku, szczególnie mając na uwadze twarde stanowisko Niemiec (o czym piszemy wyżej).

Przed nami publikacja najważniejszego raportu makroekonomicznego w USA w tym tygodniu. W przeszłości zdarzało się już, iż dane okazywały się inne niż sugerował raport ADP, także odczyt raportu rządowego (14.30, konsensus +119 tys.) nie będzie jedynie formalnością. Wcześniej podobne dane poznamy dla Kanady (13.00, konsensus +19 tys.), a o 9.15 opublikowane będą dane o sprzedaży detalicznej dla Szwajcarii (konsensus +1,1% R/R).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Niemcy: reformy zamiast drukowania

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Niemcy: reformy zamiast drukowania