Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rozczarowujące wyniki spotkania europejskich liderów

Opinie

rss

Rozczarowujące wyniki spotkania europejskich liderów

2011.08.17//  Marcin R. Kiepas
Z dużej chmury mały deszcz. Tak najkrócej można podsumować wyniki wczorajszego spotkania w Paryżu prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Rynki, przygniecione we wtorek słabymi wynikami niemieckiej gospodarki w II kwartale br. (PKB wzrósł o 0,1% K/K, wobec prognozowanych 0,5% K/K i wobec 1,3% K/K w I kwartale br.), z nadziejami mogły czekać na wyniki spotkania europejskich liderów. Te jednak zdecydowanie rozczarowały. Pytanie, czy dziś podobnie rozczarują szwajcarskie władze, które będą rozmawiać o przewartościowanym franku?
Berlin i Paryż opowiedziały się przeciwko idei euroobligacji, na co rynki najbardziej liczyły. Merkel argumentowała, że to nie pomoże przezwyciężyć kryzysu zadłużenia. Sarkozy natomiast dodał, że można wyobrazić sobie euroobligacje jako ukoronowanie procesu integracji Strefy Euro, a nie na początku takiego procesu. W zamian zaproponowano utworzenie ‘faktycznego rządu gospodarczego’ dla Strefy Euro. Wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Jak również wpisanie przez poszczególne kraje Strefy Euro do konstytucji górnej granicy zadłużenia.

Ustalenia jakie zapadły podczas paryskiego szczytu nie mogą zadowolić rynków. Jakkolwiek ściślejsza gospodarcza integracja Strefy Euro jest krokiem we właściwym kierunku, to nie rozwiązuje ona bieżących problemów, a droga do jej wprowadzenia będzie wyboista. Można więc oczekiwać spadków na otwarciu giełd europejskich. Szczególnie, że wczoraj spadkami zakończyła się sesja na Wall Street (DJIA -0,67%; S&P500 -0,97%; Nasdaq Composite -1,24%)

Wyniki spotkania Sarkozy-Merkel to nie jedyne rozczarowanie z jakim dziś muszą zmierzyć się europejskie giełdy. Rozczarował też Dell. W II kwartale, ten producent komputerów, zarobił netto 890 mln USD (0,48 USD na jedną akcję), wobec 545 mln USD (0,28 USD) rok wcześniej. Po wyłączeniu czynników jednorazowych Dell wypracował 0,54 USD zysku na jedną akcję, przewyższając rynkowe oczekiwania o 5 centów. Słabsze od oczekiwań były natomiast przychody. Wyniosły 15,66 mld USD, wobec prognozowanych 15,75 mld USD i wobec 15,53 mld USD w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Jeszcze mocnej rozczarowało obniżenie przez spółkę prognoz przychodów. Dell prognozuje, że wzrosną one o 1-5%, podczas gdy wcześniejsze szacunki mówiły o wzroście na poziomie 5-9%.

We wtorek w handlu posesyjnym akcje Della potaniały aż o 7,9% do 14,55 USD, po tym jak w czasie regularnej sesji podrożały one o 1,94%, kończąc czwartą kolejną sesję na plusie.

Dziś rząd Szwajcarii zbierze się na specjalnym posiedzeniu, żeby omówić kwestię przewartościowania szwajcarskiego franka. W weekend gazeta Sonntags Zeitung doniosła, że rząd i Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) prowadzą "intensywne" rozmowy nt. wyznaczenia docelowego kursy wymiany EUR/CHF. Wcześniej możliwość sztywnego powiązania franka z euro zasugerował wiceprezes SNB, Thomas Jordan. Rynek spekuluje, że takie powiązanie mogłoby nastąpić przy kursie EUR/CHF z przedziału 1,10-1,20.

Wydaje się mało prawdopodobne, żeby dziś zapadły decyzje ws. ewentualnego czasowego usztywnienia kursu EUR/CHF. Taki krok to ostateczność. Warto dodać, że ostatni raz taka decyzja została podjęta w 1970 roku. Dlatego jakkolwiek ze strony rządu i banku centralnego mogą paść deklaracje działań zmierzających do osłabienia franka, to takie deklaracje raczej zostaną przyjęte z rozczarowaniem, dając impuls do umocnienia franka.

W oczekiwaniu na wyniki rządowego spotkania frank traci dziś na wartości. Kurs EUR/CHF wspiął się do 1,1545, testując najwyższe poziomy od 27 lipca. Kurs USD/CHF przetestował natomiast poziomy powyżej 0,80 i jest najwyższy w tym miesiącu. Frank traci również do złotego. Rano trzeba było za niego zapłacić 3,5886 zł, wobec 3,6110 zł wczoraj na koniec dnia i wobec zeszłotygodniowego rekordu na 4,1226 zł.

W środę, oprócz wspomnianego posiedzenia szwajcarskiego rządu ws. silnego franka, podczas którego może paść propozycja usztywnienia kursu EUR/CHF, wydarzeniem dnia będzie też publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, dane o inflacji HICP w Strefie Euro i inflacji PPI w USA oraz tygodniowy raport o zmianie zapasów ropy w USA.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rozczarowujące wyniki spotkania europejskich liderów

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rozczarowujące wyniki spotkania europejskich liderów