Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Angela Merkel przecina spekulacje

Opinie

rss

Angela Merkel przecina spekulacje

2011.09.14//  Przemysław Kwiecień
Sytuacja na rynku jest nadal bardzo napięta, jednak wczorajsza wypowiedź kanclerz Merkel zdaje się otwierać drogę do udzielenia Grecji kolejnej transzy pomocy. Niemiecka kanclerz powiedziała, iż „wszystko co słyszy wskazuje na to, iż Grecja zaczęła wywiązywać się ze zobowiązań”. Taka deklaracja może wiele wyjaśniać. Po pierwsze, podkreśla to o czym pisaliśmy na początku tygodnia – w scenariuszu niekontrolowanego upadku wszystkie strony byłyby przegrane i niemiecki rząd to rozumie (a to już coś). Po drugie, wypowiedź wyjaśnia bardzo ostrą retorykę członków rządu Merkel – miały one na celu wysłać Atenom bardzo jasny przekaz – pomoc tylko w zamian za kolejne trudne decyzje. Te zostały podjęte, zatem Grecja może dostać kolejną transzę pomocy, dając jednocześnie innym krajom czas na przygotowanie swoich banków na najgorsze, a być może również na znalezienie rozwiązania, które umożliwiłoby większą redukcję greckiego długu.
Przeczytaj także: Grecja opuści strefę euro? »Notowania pary EURUSD pozostają we wzrostowej konsolidacji, jednak nie widać determinacji byków. Wczoraj obroniły one poziom 1,3555, który pozostaje krótkoterminowym wsparciem. Niewielka dynamika wzrostów pozostaje w zgodności z średnioterminowym trendem spadkowym.
…Wen o pomocy, Geithner we Wrocławiu…

Premier Chin dość dosadnie wyraził się o perspektywach chińskiej pomocy zadłużonej Europie: Chiny są gotowe pomóc, ale a) Europa musi wdrożyć konieczne reformy, aby zredukować dług b) Chiny będą oczekiwać wolnego dostępu dla swoich firm do europejskiego rynku. Tym samym, tak jak pisaliśmy wczoraj – chińskiej deklaracji nie można traktować jako przełomu – musi być nim porozumienie w Europie.

Tymczasem po raz pierwszy w spotkaniu unijnych ministrów finansów (w piątek i sobotę we Wrocławiu) uczestniczyć będzie amerykański sekretarz skarbu. Amerykanie wiedzą jak kosztowane może być niekontrolowane bankructwo i stąd są żywo zainteresowani, aby nie dopuścić do tego w Europie. Taki głos z zewnątrz unijnym przywódcom może się przydać.

…Moody’s w akcji


Agencja Moody’s obniżyła ratingi dwóch francuskich banków (więcej w pulsie rynku http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/216838). To już jednak nie robi wrażenia na inwestorach. Kluczowe – również z punktu widzenia francuskich banków – będzie porozumienie na linii Berlin-Paryż-Ateny.

Europa pozostaje w centrum rynkowej uwagi. Dziś mogą napływać spekulacje dotyczące porozumienia ws. najbliższej transzy, cały czas czekamy też na decyzję Moody’s ws. Włoch. Natomiast nastroje rynkowe kształtowane będą także przez publikowane w ciągu dwóch najbliższych dni w USA dane makroekonomiczne. Pierwsza, środowa część pakietu obejmuje PPI i sprzedaż detaliczną (obydwie publikacje o 14.30). Kluczowe będą dane o sprzedaży (konsensus +0,2% m/m dla sprzedaży ogółem, jak i bez uwzględnienia środków transportu). Mimo iż roczna dynamika sprzedaży kształtuje się od dłuższego czasu w okolicach 8%, sprzedaż w okresie kwiecień-lipiec rosła średnio zaledwie o 0,24% m/m. Dalsze osłabienie popytu byłoby zatem złym sygnałem, ale mając na uwadze silne spadki indeksów zaufania właśnie tego należy oczekiwać.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Angela Merkel przecina spekulacje

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Angela Merkel przecina spekulacje