Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Płaca minimalna w Europie

Finanse

rss

Płaca minimalna w Europie

2012.06.25//  P. Rączka
Tagi: Europa Pensja
Minimalne wynagrodzenie finansowe we Francji jest jednym z najwyższych w Europie - blisko 1400 euro brutto. Kwota ta ma zostać podwyższona jeszcze przez rząd o 2 proc. Wysoki poziom płacy uderza jednak w rynek pracy, czyli bezrobocie. - W takim układzie pracodawcom nie opłaca się zatrudniać osób do prostych zajęć, chyba ze na czarno. To w szczególności uderza w młodych - zwraca uwagę Marion Cochard, ekonomistka pracująca dla OECD.
Płaca minimalna w Europie
Płaca minimalna w Europie
Płaca minimalna w Europie

Gdy w krajach Europy subwencje socjalne są ograniczane z powodu kryzysu, aby walczyć z bezrobociem, we Francji postawiono na odwrotną teorię. - Pensja minimalna może być skutecznym narzędziem walki z bezrobociem i kreowania popytu. Ale pod warunkiem, ze nie zostanie podniesiona do poziomu, który uderza w rynek pracy - mówi Christine Erhel z paryskiego Centrum Badania Zatrudnienia (CEE).

W kraju rządzonym przez Francisco Hollanda w grupie osób do 25. roku życia bez pracy pozostaje aż 22 proc. Obecnie gwarantowana płaca stanowi aż 48 proc. średniej pensji - jest to najwięcej w całej Unii. Kraj ten jest na 11. miejscu w Unii Europejskiej pod względem PKB na osobę,

W Niemczech nie ma czegoś takiego jak płaca minimalna. Pensja ustalana jest w ramach umów branżowych. Dzięki temu pracodawcy mogą zatrudniać ludzi do prostych prac, płacąc im około 4 euro/godz. brutto, gdzie we Francji suma ta byłaby ponad dwukrotnie wyższa. U naszych zachodnich sąsiadów bez pracy pozostaje tylko 5,4 proc. osób w wieku produkcyjnym, natomiast w grupie wiekowej do 25 lat - 7,9 proc.

Jeżeli chodzi o inne kraje, w ostatnim czasie Grecja, gdzie bezrobocie wynosi 53 proc., pod naciskiem Brukseli obniżona pensje aż o 22 proc. - do 556 euro brutto miesięcznie. Redukcji uległy zarobki także w Hiszpanii i Irlandii. W Czechach najniższa stawka wynosi 310 euro miesięcznie brutto. W Polsce pensja minimalna (336 euro miesięcznie brutto) należy wciąż do najniższych w zjednoczonej Europie, ale dość szybko rośnie. Premier Donald Tusk poparł również kolejną podwyżkę od 1 stycznia 2013 r. o 6,7 proc. - z 1,5 do 1,6 tys. zł. Bogatsza Estonia płaci 290 euro.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Płaca minimalna w Europie

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Płaca minimalna w Europie