Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Pożyczki - dlaczego się na nie decydujemy?

Finanse

rss

Pożyczki - dlaczego się na nie decydujemy?

2019.10.11//  P. Potocki

Najlepiej jest mieć pieniądze i nie musieć ich pożyczać. Mieć tyle, żeby na wszystko wystarczyło. Ten komfort jest jednak dostępny tylko dla nielicznych. Większość ludzi cierpi na deficyt pieniądza i z tego powodu bierze pożyczki na różne cele.

Pożyczkobiorcy dzielą się na roztropnych i nieroztropnych. Ci pierwsi pożyczają tylko wtedy, gdy jest to albo bezwzględnie konieczne, albo opłacalne. Ci ostatni wydają pożyczone pieniądze na cele czysto konsumpcyjne, spełniając swoje zachcianki i marzenia, a spłatą chcą się martwić dopiero później. Rozsądny pożyczkobiorca zadłuża się tylko wtedy, gdy ma pewność, że spłaci dług w terminie. Człowiek lekkomyślny nie zastanawia się, zakłada, że „jakoś to będzie” i przeważnie wpada w pętlę zadłużenia, zaciągając kolejne pożyczki na spłaty poprzednich.
Czy pożyczki mogą być opłacalne?
W dwóch sytuacjach pożyczki mogą się opłacać. Pierwsza z nich to ta, gdy pożyczone pieniądze pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji finansowych. Wyobraźmy sobie na przykład kogoś, kto wziął kredyt w banku, ale że miał problemy z jego spłacaniem, po dłuższych perypetiach zawarł z bankiem ugodę. Taka umowa oznacza rozłożenie spłat na dogodne raty, ale z zastrzeżeniem, że jeśli dłużnik będzie zalegał z choćby jedną ratą, bank uruchomi procedurę windykacyjną, a więc komornika.

Jeśli temu człowiekowi powinie się noga i z jakichś powodów nie zdobędzie pieniędzy na kolejną ratę (bo np. wylądował w szpitalu), uratować go może szybka pożyczka. Jeżeli jest tak zadłużony, że żaden bank nie chce już z nim rozmawiać, może to być pożyczka bez BIK. Kto wie, może nawet bezpłatna. Dzięki niej w terminie spłaci ratę i uniknie zajęcia poborów oraz wysokich opłat na rzecz komornika.

Druga sytuacja, w której pożyczka może być opłacalna, to inwestycja. Oczywiście nie taka z „gwarantowanym szybkim zyskiem”, bo to niemalże na pewno pułapka. Chodzi raczej o pożyczkę na zakup jakiegoś sprzętu lub wyposażenia niezbędnego do wykonywania pracy przynoszącej dochody. Jeśli np. grafik komputerowy, któremu zepsuł się monitor, pożyczy pieniądze na zakup nowego, to raczej na tym nie straci. Straciłby, gdyby nie miał jak pracować. 

Pożyczki bez BIK

Banki oraz niektóre firmy pożyczkowe sprawdzają zdolność kredytową klienta w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w BIK. Liczy się zarówno wysokość aktualnego zadłużenia, jak i jego historia, w tym terminowość spłat. Klienci, którzy zalegali lub zalegają ze spłatami, traktowani są w wyniku takiego sprawdzenia jako ryzykowni i często spotykają się z odmową udzielenia pożyczki.

Ratunkiem dla takich klientów są pożyczki bez BIK, a więc udzielane bez sprawdzania historii kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że wysokie zadłużenie i problemy ze spłatami to ryzyko kolejnych zaległości w spłatach. Nie zawsze warto wtedy brać pożyczkę, nawet jeśli ktoś jest gotów jej udzielić.

Gdzie starać się o pożyczki

Pożyczanie klientom pieniędzy to niezwykle dochodowy biznes, który rozkwita zwłaszcza wtedy, gdy gospodarka przeżywa dobre czasy. Nic więc dziwnego, że każdy bank dwoi się i troi, by pożyczyć swoim klientom jak najwięcej, bo jest to nic innego jak sprzedaż pieniędzy za większe pieniądze.

Ofertę banków uzupełniają liczne prywatne firmy pożyczkowe, gdzie formalności jest niewiele i pieniądze można otrzymać nierzadko w ciągu zaledwie kwadransa. Tu jednak trzeba się liczyć ze znacznie wyższym oprocentowaniem, a także krótkim terminem spłaty. W firmach pożyczkowych dominują tzw. chwilówki, czyli pożyczki udzielane na okres do 30 dni, choć nie brak też ofert ratalnych, długoterminowych.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Pożyczki - dlaczego się na nie decydujemy?
 / 
Komentarze do: Pożyczki - dlaczego się na nie...
Rajmund pisze:

Połowa moich znajomych ciągnie na pożyczkach. Niestety wyścig szczurów, postawa typu zastaw się a postaw się sprzyja takiej sytuacji. Najgorzej jak bierze się pożyczki żeby spłacać poprzednie na które nie starcza pieniędzy. Spirala długów, która ciągnie na same dno. Pożyczki są dla ludzi, którzy mają pojęcie na co się decydują.

 / 
Komentarze do: Pożyczki - dlaczego się na nie...
Inwestor4u pisze:

O pożyczkach przeczytasz w https://www.private-equity.pl/pozyczka-dla-firmy/ Tam również znajdziesz informacje jak pozyskać inwestora.

 / 
Komentarze do: Pożyczki - dlaczego się na nie...
Inwestor4u pisze:

O pożyczkach przeczytasz w https://www.private-equity.pl/pozyczka-dla-firmy/ Tam również znajdziesz informacje jak pozyskać inwestora.

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Pożyczki - dlaczego się na nie decydujemy?