Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?

Finanse

rss

Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?

2018.10.19//  P. Potocki
Sytuacja finansowa nie zawsze jest idealna. Z różnych względów: utrata pracy, złe zarządzanie finansami - z tych powodów łatwo wpaść w kłopoty finansowe. Wpadnięcie w długi jest stosunkowo proste, jednak wyjście z nich wymaga więcej wysiłku oraz samodyscypliny. Dowiedz się, jak poradzić sobie z poprawą sytuacji finansowej, wyjść z długów i żyć w spokoju.

W finansach nie ma sytuacji bez wyjścia. Liczy się jednak czas, zdecydowanie i rozsądek
Świadomość trudności finansowych
 Żeby poradzić sobie z trudną sytuacją finansową trzeba przede wszystkim mieć świadomość jej istnienia. Niech Cię to nie dziwi. Wiele osób, które są u progu wpadnięcia w spiralę zadłużenia jest przekonanych, że ma sytuację pod kontrolą i lada dzień wszystko spłaci, a długi – jeśli to one są powodem trudności – znikną. Jest to błędne założenie. Podobnym błędem jest przekonanie, że nadprogramowe, drogie wydatki raz czy dwa nie odbijają się na budżecie domowym. Należy mieć pełną świadomość swojej sytuacji finansowej oraz tego, co przyczynia się do powstania takiej sytuacji. W przeciwnym razie wyjście z niej będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Żeby coś zmieniać, trzeba wiedzieć co. Zarówno spirala zadłużenia, jak i niekontrolowane wydatki potrzebuje planu działania, który pomoże wydobyć się z trudnej sytuacji.

Zorganizuj budżet domowy
Jeżeli za Twoją trudną sytuacją finansową stoją nie długi, lecz problem z zapanowaniem nad wydatkami i nie wystarcza Ci pensja, to znak, że musisz zorganizować lepiej domowy budżet. Pierwszy krok to sięgnięcie po kartkę i długopis. Należy zapisać wszystkie swoje przychody lub przychody swoje i partnera, jakie ma się do dyspozycji przez miesiąc. Następnie rozpisz wydatki na ich czele stawiając wydatki stałe, czyli wszelkie rachunki oraz ewentualne raty kredytu, nawet jeżeli to kredyt na sprzęt AGD. Bardzo ważne jest także rozpisanie wszystkich chwilówek i pożyczek które często są zaciągane przez strony takie jak https://www.czerwona-skarbonka.pl. Dopiero potem spisz takie wydatki jak jedzenie, ubrania, kosmetyki, wszystko to na co każdego miesiąca możesz przeznaczać zróżnicowane kwoty, lecz najczęściej wysokie. Gdy po podsumowaniu wydatków okaże się, że wydatki są równe otrzymywanym pensjom albo nawet je przewyższają, to znak że czas na konkretne zmiany. Budżet domowy powinien opierać się na zasadzie, że wydatki są mniejsze od posiadanych przychodów, wówczas pod koniec miesiąca pozostaje kwota do zagospodarowania.

Oszczędzaj na codziennych zakupach
Gdy mowa o planowaniu budżetu domowego i jego usprawnianiu należy zacząć od codziennych zakupów. Najlepiej oszczędzać kupując tylko produkty aktualnie potrzebne, aby nie wyrzucać ich nadmiaru. Kupować więcej produktów trwałych, np. mąka, cukier, w czasie promocji oraz patrzeć na promocje w sklepach pod kątem korzyści. Jeżeli produkt nie jest przydatny w domu, wówczas nie warto go brać, nawet jeśli jest tani. Przydaje się przeglądanie gazetek reklamowych, które ułatwią rozsądne zakupy. Tak samo istotne jest zmniejszenie rachunków, poprzez wymianę żarówek na energooszczędne, wyłączanie lamp, ograniczenie użytkowania wody, np. zmiana codziennych kąpieli na prysznice.

Ogranicz bieżące potrzeby

Gdy sytuacja finansowa jest napięta i musisz liczyć każdą złotówkę, bo nie ma ich wielu lub istnieje konieczność spłacania długów ogranicz się do tego, co jest Ci niezbędne. Oczywiście bardzo przyjemnym uczuciem jest zakup nowego sprzętu elektronicznego oraz zagraniczne wakacje, lecz nie są to wydatki najpilniejsze. Lepiej odsunąć je na bok, skupiając się na opłatach, jedzeniu i ubraniach. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie powinieneś myśleć o zaciągnięciu pożyczki na nowy telewizor albo wyjazd. W trudnej sytuacji finansowej nie będziesz w stanie spłacić rat, pogrążając się finansowo jeszcze bardziej. Chcąc ustabilizować sytuację z niektórych przyjemności trzeba zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas.

Zorganizuj dodatkowe fundusze
Ograniczenie wydatków to jedno. Nadal posiadasz taką wypłatę jak dotąd, może po zaciśnięciu pasa zostaje Ci nieco pod koniec miesiąca, ale to czasami za mało – szczególnie jeśli masz długi. W takiej sytuacji przydadzą się dodatkowe fundusze, które podreperują budżet albo będą częścią rat, które należy spłacić. Istnieje kilka opcji uzyskania dodatkowych funduszy.

Pierwsza, dość radykalna albo najbardziej przerażająca, w zależności od spojrzenia, to zmiana pracy na lepiej płatną. Druga to poproszenie o podwyżkę. W tym przypadku zanim poprosi się o nią, dobrze jest zebrać wszystko, co świadczy na Twoją korzyść. Trzecia opcja to tzw. dorabianie. Dorabiać można na wiele sposobów, w tym przez Internet, jeżeli dodatkowa praca poza domem nie wchodzi w grę. Rzadko są to bardzo duże pieniądze, lecz niejednokrotnie mogą ratować domowy budżet. Dodatkowe prace to kierowca, kelnerowanie, prace pomocnicze w sklepie lub na magazynie, opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. W zależności od możliwości czasowych i zdolności.

Jeśli jesteś pewien że będziesz mógł spłacić w terminie, warto skorzystać z rankingów darmowych pożyczek na czerwona-skarbonka.pl. Do tej opcji należy jednak podejść bardzo ostrożnie i z pewnością nie powinien być to pierwszy wybór.

Pożyczka od rodziny
W trudnej sytuacji finansowej – zwłaszcza jeżeli masz już długi w banku – warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do rodziny. Jest to uzależnione od wzajemnych stosunków, lecz może okazać się pomocne. Sceptycy twierdzą, że to pierwszy krok do popsucia relacji międzyludzkich, lecz nie jest to zasada. Rodzinna pożyczka, choć może wiązać się z dyskomfortem wynikającym z powiedzeniu o problemach finansowych, bywa bezpieczniejsza. Nie jest obciążona narastającymi odsetkami, termin do spłaty nie jest krótki i można go przesunąć za porozumieniem stron, bez kar oraz innych obciążeń finansowych. Oczywiście pożyczka wymaga spłaty, lecz jest to mniej stresujące, zwłaszcza jeśli ma się już na karku pożyczkę do spłacenia.

Spłata długów bankowych
Największym zagrożeniem dla finansów są niespłacane i narastające długi. Im dłużej trwa brak spłaty zobowiązania, tym gorzej. Jeżeli pożyczka jest zaciągnięta w banku istnieje minimalne zabezpieczenie, że narastające odsetki nie pogrążą Cię całkowicie, lecz w przypadku szybkich internetowych pożyczek z odsetkami może być trudniej. Rosnący dług przytłacza i wpędza w spiralę zadłużenia. Niemniej niespłacanie nie jest rozwiązaniem sytuacji finansowej, bo może skończyć się odwiedzinami komornika. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb codziennych trzeba uporządkować swoje długi, gdy jest ich więcej, niż jeden kredyt i zacząć spłacać. Z bankami, a nawet z parabankami często można porozumieć się w sprawie ratalnego spłacania kredytu. Trwa to dłużej, jednak unika się ryzyka przekazywania całej wypłaty do banku i pozostawania bez środków do życia. Wykazanie inicjatywy w kwestii spłaty zadłużenia ułatwia poprawę trudnej sytuacji. Takie instytucje jak spółdzielnie często są nawet w stanie anulować część długu, po spłacie jego większej części.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?
 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
Fredo pisze:

Ja polecam metodę kuli śnieżnej. Spłacamy do zera zobowiązania od najmniejszego i bierzemy się za kolejne. Działa to bardzo motywująco a to jest bardzo ważne przy mozolnym spłacaniu długów.

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
olafff pisze:

Moim zdaniem trzeba też uciąć niepotrzebne koszty, nawet te najmniejsze. Ja np. do niedawna jeszcze płaciłem za prowadzenie konta w banku.

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
Łukasz pisze:

Fredo - nie lepiej zrobić sobie konsolidację i spłacać jedna ratę? Szybciej i ne rosną odsetki na pozostałych kredytach. Ja bym tak zrobił wpadając w zbyt duże zadłużenie @olaf - serio płaciłeś za konto w banku? Myślałem ze ta era sie juz dawno skończyła.

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
olafff pisze:

Łukasz niestety nie. Banki dalej robią ludzi w ciula niestety. Dlatego myślę nad zmianą banku.

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
Malina pisze:

@olafff o kurcze, dobrze że rezygnujesz bo bez sensu płacić za coś jak gdzieś indziej możesz mieć to za friko. @Łukasz niestety, niektóre banki i konta wciąż posiadają ukryte kruczki, czy ukryte opłaty. Albo chociażby opłaty za prowadzenie konta jeżeli nie zrealizujesz płatności za X zł w ciągu miesiąca.

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
Lena pisze:

@Malina żeby uniknąć rozczarowań należy dokładnie przeczytać całą umowę wiem że to mało możliwe ale tak trzeba czasami :p @olaff u mnie też trzeba płacić za kartę jak się nie zrobi 5 transakcji kartą w miesiącu, no ale dla mnie to nie problem i tak to wszystko mam za darmo jak narazie

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
olafff pisze:

@Malina a Ty musisz/musiałaś płacić za prowadzenie konta? @Lena a jeśli nie wykonasz tych transakcji to ile Ci pobierają za kartę?

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
Malina pisze:

@lena masz rację, trzeba czytac umowy. Ale wiesz, stres do tego dochodzi, czujesz ze konsultant wisi Ci na głową i dla swietego spokoju podpisujesz czym predzej. @olafff aktualnie tak, ale planuje czym predzej z niego spadac :D Tylko nie wiem dokąd i co wybrac.

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
Krzysztof pisze:

@malina,ale możesz przecztać umowe na stronie banku , w domu na spokojnie @lena, zmień konto, teraz w bgż np ja mam i nie płace za nic, prowadzenie, wypłaty czy karte. Zobacz bgż konto optymalne

 / 
Komentarze do: Jak wyjść z trudnej sytuacji...
Grzesiek3 pisze:

Najlepiej pilnować swoje wydatki. Ale jeżeli naprawdę jesteśmy w potrzebie uzyskania dodatkowych pieniędzy to jedynie polecam chwilówki. Możemy wybrać np. tutaj https://pozyczkowy-portal.pl/darmowe-chwilowki/. Szybka kasa na konto, nawet w ten sam dzien.

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Extreme

  • Po zeszłorocznym sukcesie, ASICS wprowadza na rynek nowy, ulepszony NOVABLAST 2 z jeszcze lepszą...

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?