Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Czy RRSO pozwala na kompletną ocenę kosztu kredytu?

Finanse

rss

Czy RRSO pozwala na kompletną ocenę kosztu kredytu?

2018.03.22//  P. Potocki
Wyjazd na wakacje, zakup auta, remont mieszkania – powodów, dla których zaciągamy kredyty gotówkowe jest mnóstwo. Trzeba jednak wiedzieć, że zbyt pochopne skorzystanie z kredytu może narazić nas na duże wydatki. W celu ich uniknięcia należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry przedstawionej oferty.

Popularność kredytów gotówkowych stale rośnie. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że z miesiąca na miesiąc saldo zadłużenia Polaków systematycznie wzrasta. Taka sytuacja nie tylko pozytywnie wpływa na wyniki finansowe instytucji udzielających kredytów, ale także sprawia, że klienci coraz efektywniej szukają najtańszych produktów.
Do zrealizowania tego drugiego zadania wyśmienicie nadają się serwisy internetowe porównujące oferty banków. Przykładowo, dzięki porównywarce kredytów gotówkowych na finanse.rankomat.pl klient szybko i wygodnie sprawdzi, w którym banku znajdzie najlepszy kredyt. A wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu. Podobnych stron oczywiście jest więcej. Powoduje to, że znalezienie odpowiedniego kredytu jeszcze nigdy nie było tak proste. Na co jednak zwracać szczególną uwagę?

  • Oprocentowanie nominalne
To od wysokości tej zmiennej zależy wysokość odsetek, jakie trzeba zapłacić w czasie obsługi kredytu. Warto wiedzieć, że im dłuższy okres spłaty kredytu, tym większe odsetki zapłaci klient. Wynika to z faktu, że są one naliczane od aktualnego salda zadłużenia w każdym miesiącu trwania kredytu. Jeśli kredyt został zaciągnięty na rok, to odsetki zostaną naliczone przez 12 miesięcy, jeśli kredyt ma trzyletni okres spłaty, to płacone będą przez 36 miesięcy itd.

  • Prowizja za udzielenie kredytu
Prowizja to drugi parametr, na który trzeba zwracać szczególną uwagę podczas poszukiwania kredytu. Od wysokości tej zmiennej zależy bowiem całkowity koszt danego zobowiązania (im jest ona wyższa, tym droższy kredyt). Warto pamiętać, że prowizja to opłata jednorazowa pobierana w chwili uruchomienia kredytu. Może ona zostać pobrana z góry zmniejszając kwotę udzielonego kredytu lub zostać doliczona do pożyczonego kapitału. W drugim przypadku prowizja spłacana jest wraz z ratami kredytowymi zwiększając całkowity koszt zobowiązania.

  • Ubezpieczenie
Ubezpieczenie jest ostatnim, wartym szczególnej analizy elementem, kształtującym cenę kredytów gotówkowych. Głównym zadaniem polisy jest ochrona kredytobiorcy przed trudnymi do przewidzenia zdarzeniami, jak utrata pracy, wypadek, choroba a nawet śmierć. Niestety stawka ubezpieczeniowa zazwyczaj jest doliczana do raty kredytowej, co odbija się negatywnie na całkowitym koszcie danego zobowiązania. Często wykupienie dodatkowej polisy wynagradzane jest obniżeniem marży lub prowizji od udzielonego kredytu. W takiej sytuacji warto skalkulować, która z opcji bardziej wpisuje się w nasze bieżące oczekiwania.

  • Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa
Samodzielne analizowanie powyższych parametrów jest dla przeciętnego kredytobiorcy dość trudnym i czasochłonnym zadaniem. Dlatego aby poradzić sobie z tym problemem, należy posiłkować się wskaźnikiem RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania.

Jest to wyrażona procentowo zmienna, która w sposób kompleksowy obrazuje koszt każdego produktu kredytowego. Nie ma znaczenia czy kredytobiorca chce zaciągnąć kredyt gotówkowy czy hipoteczny – sposób wyliczania RRSO jest taki sam dla każdego z tych zobowiązań. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania ma bowiem charakter zestandaryzowany, co oznacza, że każdy bank musi wyliczać ten parametr w ten sam sposób.

Powyższa cecha sprawia, że kredytobiorca nie musi zastanawiać się z osobna nad wysokością oprocentowania, prowizją czy poziomem innych opłat zobowiązania. Wystarczy, że sprawdzi wartość RRSO i już będzie wiedział czy wybrany przez niego kredyt jest tańszy czy droższy niż u konkurencji. Dla przypomnienia warto dodać, że im wyższa wartość wskaźnika tym dane zobowiązanie jest mniej atrakcyjne dla kredytobiorcy. Warto również ocenę RRSO uzupełnić o wyrażoną w złotych analizę całkowitej kwoty do spłaty, która mówi o tym ile ostatecznie pieniędzy oddamy do banku.

  • Podsumowanie
RRSO to jedno z najlepszych narzędzi wykorzystywanych do porównywania atrakcyjności ofert produktów kredytowych. Jej olbrzymią zaletą jest to, że jest ona wyrażona w prostej i zrozumiałej postaci, która czyni ją bardziej czytelną dla kredytobiorcy. Warto jednak wiedzieć, że nawet niski poziom tego wskaźnika nie zwalnia klienta od prawidłowej oceny swoich możliwości finansowych. Każde zobowiązanie trzeba bowiem wcześniej czy później spłacić.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Rankomat.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Czy RRSO pozwala na kompletną ocenę kosztu kredytu?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Czy RRSO pozwala na kompletną ocenę kosztu kredytu?