Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!

Finanse

rss

Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!

2017.03.21//  P. Potocki
„Zgubił dowód i otrzymał wezwanie do zapłaty zaciągniętej pożyczki” – tego typu komunikaty często docierają do nas z mediów. Problem w tym, że osoba, która straciła dokument żadnej pożyczki nigdy nie brała.

Dostępność szybkich pożyczek sprawia, że gotówkę można otrzymać niemal natychmiastowo bez dokonywania zbędnych formalności. W wielu firmach wciąż wystarczy dowód osobisty, a pieniądze lądują w Twoim portfelu. Problem pojawia się w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego. Jak się zachować w takiej sytuacji, by nie paść ofiarą oszusta, który na skradzione dane osobowe zechce wyłudzić kredyt lub pożyczkę?

Czy łatwo wziąć pożyczkę?

Aby otrzymać pożyczkę, musisz przede wszystkim posiadać dowód osobisty. Najistotniejsze informacje z punktu widzenia pożyczkobiorcy, znajdują się właśnie w tym dokumencie. W większości przypadków wniosek możesz złożyć przez Internet, więc nawet nie musisz osobiście fatygować się do siedziby firmy. Sam możesz sprawdzić, jaka jest procedura udzielania chwilówek w konkretnych firmach w serwisie bezpiecznechwilowki.pl. Na szczęście większość pożyczkodawców wymaga wykonania przez klienta przelewu weryfikacyjnego w celu potwierdzenia danych. Aby więc potencjalny złodziej mógł wyłudzić chwilówkę podszywając się pod Ciebie, musiałby posiadać dostęp do Twojego rachunku bankowego. Niestety nie zawsze tak jest Część banków daje możliwość otworzenia konta online. Może się więc zdarzyć, że oszustowi uda się założyć całkiem nowe konto z wykorzystaniem Twoich danych. Taka sytuacja może zdarzyć się głównie w przypadku krótkoterminowych chwilówek (do 30 dni), bo to właśnie one oferowane są nowym klientom. Mniej musimy obawiać się wzięcia nielegalnej pożyczki z dłuższym okresem spłaty, np. pożyczki na 60 dni. Z reguły oferty takie kierowane są do stałych klientów.

Dowód zaginął - co dalej?
Jeżeli stracisz dowód osobisty, przede wszystkim zgłoś to do odpowiednich instytucji. W przypadku kradzieży, złóż zawiadomienie na policji. Jeśli natomiast dokument zgubisz, udaj się do urzędu miasta lub gminy w celu zgłoszenia sytuacji oraz wyrobienia nowego dowodu. Musisz także najszybciej jak to możliwe powiadomić bank, w którym posiadasz konto, że nie posiadasz już dokumentu, którym posługiwałeś się otwierając rachunek. Bank ma obowiązek zastrzec Twoje konto w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ. Warto także skorzystać z systemu Bezpieczny PESEL w Credit Check. Usługa jest całkowicie bezpłatna i polega na umieszczeniu swojego numeru PESEL w specjalnym serwisie. W ten sposób przekazujemy informację wszystkim firmom zrzeszonym w ramach Credit Check, że na konkretne dane nie może zostać udzielona pożyczka.

Zanim zgubisz dowód…
Istnieją systemy, które pozwalają zastrzec dany dokument, jeszcze zanim go utracimy. Mało kto myśli o wykonaniu takiej czynności na wszelki wypadek, a może się to okazać bardzo pomocne przyszłościowo. Na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej dostępna jest specjalna zakładka, w której możemy zastrzec swój dokument. Wystarczy w dowolnym momencie utworzyć konto użytkownika i zgłosić numer dowodu do systemu prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W momencie, kiedy Twój dokument zostanie skradziony lub go zgubisz, należy zalogować się do konta i wybrać opcję zastrzeżenia. Informacja ta natychmiast trafi do wszystkich polskich banków, operatorów sieci komórkowych oraz poczty.

Ważne: Zastrzeżenie jakiegokolwiek dokumentu w serwisie BIK jest nieodwracalne.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!
 / 
Komentarze do: Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!
Gandi pisze:

Mój kumpel zgubił dowód osobisty. Zgłosił go od razu. I mimo to zaciągnięto na jego dowód kredyty. Ma do czynienia z komornikiem i nie może się wyplątać z tej sprawy. Najlepiej nie nosić ze sobą dowodu osobistego tylko trzymać go w domu i zabierać tylko w sytuacji W.

 / 
Komentarze do: Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!
Robert pisze:

Podobno niedługo mają wprowadzić dowody osobiste, które będą również wyświetlane w smartfonie. Co w sytuacji gdy zgubimy telefon?

 / 
Komentarze do: Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!
Fidel pisze:

Ja nie noszę dowodu osobistego ze sobą od czasu jak najadłem się strachu myśląc, że go zgubiłem. Od razu zastrzegłem dowód i wyrobiłem nowy. Po tygodniu stary znalazłem w domu :)

 / 
Komentarze do: Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!
Tomek pisze:

Najlepiej szybko iść na policję i zastrzec go też w większych bankach osobiście. _____________________________ http://www.ingai.pl/miesnie/

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Motoryzacja

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Zgubiłeś dowód? Uważaj na oszustów!