Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Zgubiony portfel? Nie czekaj - działaj!

Finanse

rss

Zgubiony portfel? Nie czekaj - działaj!

2018.01.25//  P. Potocki
Kradzież lub zgubienie portfela kojarzą się najczęściej z utratą gotówki, podczas gdy największym problemem jest brak dokumentów. Jeśli trafią w niepowołane ręce możemy mieć kłopoty. Z tego artykułu dowiesz się co zrobić w przypadku utraty kart płatniczych, dowodu osobistego i innych dokumentów oraz jak za pomocą użytecznych gadżetów np. lokalizatora TrackR Bravo lub specjalnych portfeli Pierre Cardin zabezpieczyć się przed kradzieżą i zgubieniem.

Korzystanie z kart płatniczych jest bardzo wygodne i może zabezpieczyć nas przed utratą gotówki, kiedy zgubimy portfel, pod warunkiem, że od razu zgłosimy taki incydent do banku. Jednak obecnie coraz popularniejsze są transakcje zbliżeniowe, które nie wymagają podawania  numeru PIN, więc niemal każdy może w ten sposób użyć przypadkowo znalezionej karty. Dlatego, natychmiast po kradzieży czy zgubieniu portfela, kartę należy zastrzec. Jak to zrobić? Istnieją dwa bezpieczne sposoby. Pierwszym z nich jest kontakt z naszym bankiem - osobisty telefoniczny lub w systemie bankowości internetowej. Drugim, skorzystanie z systemu opracowanego przez Związek Banków Polskich, przyjmującego zgłoszenia od klientów wszystkich banków. Wystarczy zadzwonić pod numer +48 828 828 828 lub zarejestrować zgubę na stronie zastrzegam.pl

Zgubienie portfela niemal zawsze wiąże się z utratą dowodu osobistego, ponieważ ten dokument większość z nas nosi przy sobie. Zgłoszeniem jego braku powinniśmy zająć się w drugiej kolejności. Priorytetem jest poinformowanie o tym banku, który wpisze nasz dowód do międzynarodowej bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie wykorzysta go np. do zaciągnięcia kredytu. Co ważne, powinny zrobić to nawet osoby, które nie mają konta w banku. Następnie należy zgłosić brak dokumentu w najbliższym urzędzie gminy oraz wystąpić z prośbą o bezpłatne wyrobienie nowego. Oczekiwanie może potrwać nawet do 30 dni, dlatego warto zabrać z urzędu gminy zaświadczenie o utracie dowodu, które w razie potrzeby usprawiedliwi brak właściwego dokumentu.

Kierowcy często noszą w portfelu prawo jazdy i dowód rejestracyjny, których ponowne wyrobienie, w przeciwieństwie do karty płatniczej i dowodu, jest płatne. Brak obu dokumentów należy zgłosić w najbliższym wydziale komunikacji i transportu. Za nowe prawo jazdy zapłacimy 100 zł bez możliwości otrzymania wersji tymczasowej. Oznacza to, że podczas oczekiwania na duplikat (do 30 dni) nie powinniśmy prowadzić samochodu lub liczyć się z możliwością zapłacenia 50- złotowego mandatu za brak stosownego dokumentu. Natomiast duplikat dowodu rejestracyjnego dostaniemy w tym samym  miejscu i wyniesie nas to 54 zł za dokument i 18,5 zł za opcjonalne pozwolenie tymczasowe.

Co w przypadku utraty dokumentów, których posiadanie przez osoby trzecie niekoniecznie nam zaszkodzi, jednak potrzebne są np. do uzyskiwania zniżek? Legitymacje szkolne i studenckie można wyrobić na nowo w sekretariacie danej placówki, ponosząc zazwyczaj niewielką opłatę ok. 10 zł. Zaginięcie legitymacji emeryta-rencisty należy zgłosić w najbliższej placówce ZUS oraz złożyć wniosek o wydanie duplikatu. Dodatkowo wymaga się tutaj podpisania oświadczenia, o oddaniu starego dokumentu, w przypadku jego znalezienia.  Inne przedmioty, które były w zaginionym portfelu, np. karty lojalnościowe lub stałego klienta, w zależności od tego, jak bardzo są dla nas ważne, można próbować zgłosić wydawcy z prośbą o duplikat albo pogodzić się z ich zniknięciem. Zdarza się, że uczciwy znalazca przesyła pocztą dokumenty, jednak na odzyskanie gotówki rzadko możemy liczyć.

Każdy, kto przynajmniej raz musiał przebrnąć przez te wszystkie formalności i wiążący się z nimi stres, z pewnością nie będzie chciał przeżywać tego ponownie. Jak zabezpieczyć portfel i jego zawartość przez zgubieniem lub kradzieżą? Oto kilka sprawdzonych sposobów:
  • Chowaj portfel do wewnętrznej przegródki w plecaku lub torebce. Najlepiej, jeśli jest to kieszonka zapisana na dodatkowy zamek lub rzep.
  • Jeśli nosisz portfel w kieszeni, kup łańcuszek (ok. 20 zł na Allegro), którym przypniesz go do materiału. Dzięki temu poczujesz szarpnięcie przy jego wypadaniu lub wyciąganiu przez złodzieja.
  • Włóż do portfela miniaturowy lokalizator, np. TrackR Bravo (w cenie ok. 100 zł). Takie urządzenie ma wielkość monety i połączone z aplikacją na telefonie wskaże swoją pozycję dźwiękiem i światłem LED, pozwoli także na bieżąco śledzić lokalizację przedmiotu na mapie.
  • Kup portfel z wbudowanym systemem zabezpieczenia RFID, które chroni włożone do niego karty przed sczytywaniem z nich danych, a więc np. ściąganiem pieniędzy z konta przez płatności zbliżeniowe. Cena takiego portfela marki Pierre Cardin to od ok. 100 zł wzwyż, jednak należy pamiętać, że zapobiega on kradzieży tylko wtedy, kiedy karty są w środku i nie przyda się jeśli złodziej je wyjmie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Orient Bambino SS - recenzja eleganckiego zegarka

Źródło: Informacja Prasowa


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Zgubiony portfel? Nie czekaj - działaj!

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Zgubiony portfel? Nie czekaj - działaj!