Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   UE ma najdroższe paliwa na świecie

Finanse

rss

UE ma najdroższe paliwa na świecie

2011.08.02//  D. Pęgiel
Za litr benzyny płacimy nawet 5,7 zł. Zdaniem koncernów naftowych winne są: droga ropa, dolar i podatki. Te ostatnie stanowią połowę ceny płaconej przez kierowców. Rząd mógłby na trzy miesiące obniżyć stawkę akcyzy, gdyż na inne ruchy nie pozwala mu unijne prawo - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" na łamach portalu Gazetaprawna.pl.
na świecie UE ma...
na świecie ...najdroższe paliwa...
na świecie ...na świecie

Zdaniem specjalistów taki stan rzeczy szybko się nie poprawi, a wręcz przeciwnie. - Przez najbliższe dwa tygodnie taniej na pewno nie będzie. Sytuację pogorszyć może rozpoczynający się sezon huraganów w Stanach Zjednoczonych. Gdyby tamtejsze platformy były zagrożone, spekulanci momentalnie wpłyną na ceny ropy – twierdzi Rafał Zywert, analityk rynków terminowych z firmy Reflex. Za wysokie ceny paliwa w całej Europie odpowiada Bruksela, która narzuca wysokość podatków zawartych w paliwie wszystkim krajom UE. - Przez to mamy najdroższe paliwa na całym świecie – podkreśla Zywert.

W przypadku naszego kraju dokładnie połowę ceny benzyny stanowią podatki: akcyza, opłata paliwowa i VAT. - Minister finansów może wydać rozporządzenie, które maksymalnie na trzy miesiące obniża stawki akcyzy - oznajmił Radosław Pietrzak, menedżer z firmy Deloitte.

Benzyna staniałaby wówczas o mniej więcej 30 gr, a olej napędowy - o 13 gr. Byłoby to nieopłacalne z punktu widzenia budżetu państwa, który traciłby 11 mln zł dziennie. Komentatorzy przypominaj jednak, że wyższe ceny paliwa obniżają konkurencyjność gospodarki i powodują wzrost cen.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: gazetaprawna.pl, Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
UE ma najdroższe paliwa na świecie

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   UE ma najdroższe paliwa na świecie