Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - czy warto ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Finanse

rss

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - czy warto ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

2020.12.14//  P. Potocki

Zakup mieszkania lub domu często wiąże się z bardzo dużym zadłużeniem w banku. Kredyt, który zaciągamy na 10 czy 20 lat jest ryzykowną decyzją, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka będzie nasza płynność finansowa na przestrzeni tych lat. Dlatego dobrym sposobem na zabezpieczenie się jest polisa na życie.

 

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego jest również rozwiązaniem, które może zaproponować nam bank. Jednak taką ofertę należy dobrze przemyśleć. Sprawdźmy, jaka polisa będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem oraz gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie.
Jakie ubezpieczenie oferuje bank?

Podczas wizyty w banku, kiedy ubiegamy się o kredyt na mieszkanie, bank może zaproponować nam ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie.

Banki często współpracują z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, którego produkty oferują podczas np. zawierania umowy kredytowej. Polisa oferowana przez bank bardzo często jest dopasowana do kredytu, jaki planujemy. Jeśli zatem chcemy zadłużyć się na 100 000 zł, wysokość sumy ubezpieczenia oferowanej przez bank polisy nie będzie przekraczać wartości kredytu.

Charakterystyczny jest również zakres ochrony. Polisa z banku może zapewnić nam ochronę na wypadek nagłej śmierci – dzięki czemu bank zostanie spłacony przez pieniądze z polisy oraz na wypadek naszej utraty pracy. Część polis może oczywiście zaoferować nam ochronę na wypadek poważnego zachorowania lub pobytu w szpitalu, jednak takie rozwiązania możemy spotkać już rzadziej.

To, co jest znaczącym minusem w przypadku ubezpieczeń oferowanych przez bank to brak możliwości wyboru. Bank może zaproponować nam jedynie kilka wariantów cenowych i na tym nasz wybór się kończy. W sytuacji, gdy zależy nam na bardziej spersonalizowanej ochronie – nie mamy takiej możliwości.

Należy jednak dodać, że zakup polisy w banku jest rozwiązaniem bardzo prostym. Nie musimy szukać odpowiedniej oferty, porównywać różnych produktów, umawiać spotkania z agentem oraz dokonywać regularnego opłacania składek. Otrzymujemy gotową ofertę produktu, umowę zawieramy w banku, a opłat dokonuje bank za pomocą stałego przelewu z naszego rachunku.

Co oferuje nam indywidualna polisa na życie?

Zupełnie inne możliwości daje nam indywidualne ubezpieczenie na życie. W tym przypadku mamy wybór właściwie w każdym aspekcie – określamy sumę ubezpieczenia, jakiej potrzebujemy, dowolny zakres ochrony, czas trwania umowy oraz to my wybieramy towarzystwo ubezpieczeniowe oraz samą polisę.

Indywidualna polisa na życie może zabezpieczyć nas wyłącznie na wypadek śmierci, ale również może mieć dopasowany profil ochrony do naszych potrzeb. Możemy zdecydować się na jedno rozszerzenie ochrony, jak i na kilka, które uznamy za konieczne.

Sami decydujemy również o wysokości sumy ubezpieczenia. Może ona zatem stanowić znacznie wyższą kwotę niż kwota naszego kredytu. Dzięki temu na wypadek naszej nagłej śmierci – najbliższe nam osoby mogą otrzymać wysokie odszkodowanie, które pomoże nie tylko spłacić nasze zadłużenie, ale również utrzymać dotychczasowy poziom życia.

Jakie zatem będzie najlepsze ubezpieczenia na życie? To będzie ubezpieczenie, które będzie maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych, co przy kredycie hipotecznym ma ogromne znaczenie.


Dwa ubezpieczenia na życie to podwójny zysk

W sytuacji, gdy już zdecydowaliśmy się na zakup polisy oferowanej przez bank, a później uznamy, że chcielibyśmy inny zakres ochrony – możemy zdecydować się na drugie ubezpieczenie.
Dwie polisy na życie mogą w przyszłości zapewnić nam podwójny zysk. Dodatkowo druga polisa może zagwarantować nam ochronę w zakresie, w którym nie zapewnia nam go pierwsza polisa. Takie rozwiązanie będzie dla nas bardzo korzystne.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Warto korzystać z pomocy stron internetowych, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej. Strona konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego udzieli nam informacji wyłącznie o własnych produktach, dodatkowo – przedstawi je wyłącznie z najlepszej strony.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. ranking ubezpieczeniowy, gdzie oceniane są produkty różnych firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu możemy samodzielnie porównać różne polisy, jak i poznać opinie specjalistów branży ubezpieczeniowej.

Pamiętajmy o tym, że bank nie ma prawa wymusić na nas zakupu oferowanego ubezpieczenia, choć często taki zakup pozwala nam otrzymać bardziej korzystne warunki kredytowania. Zanim jednak zdecydujemy się na ubezpieczenie oferowane przez bank – sami porównajmy dostępne produkty i sprawdźmy, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - czy warto ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - czy warto ubezpieczyć kredyt hipoteczny?