Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Wejście Facebooka na giełdę zrobi z grafficiarza milionera

Firma

rss

Wejście Facebooka na giełdę zrobi z grafficiarza milionera

2012.02.13//  D. Pęgiel
Człowiek, który siedem lat temu ozdobił ściany siedziby Facebooka w Palo Alto graffiti, wkrótce zostanie bogaczem. Wszystko dzięki temu, że przyjął nietypową formę zapłaty za swoje dzieło. David Choe stanął wówczas przed trudną decyzją: musiał wybrać między kilkoma tysiącami dolarów lub równowartością tej kwoty w udziałach firmy Marka Zuckerberga - czytamy na portalu Deser.pl.
David Choe
David Choe David Choe
David Choe

Artysta zaryzykował i rezygnując z natychmiastowej wypłaty wybrał udziały Facebooka. Okazuje się, że krok ten może mu dać ponad 200 milionów dolarów, gdy firma zadebiutuje na giełdzie. Warto przy tym wspomnieć, że Dawid Choe zawsze twierdził, iż idea tego portalu społecznościowego jest niedorzeczna i bezsensowna.
 
Tymczasem komentatorzy podkreślają, że po wejściu Facebooka na giełdę Choe stanie się artystą, który zainkasował największą kwotę za pojedyncze dzieło. Wyprzedzi w ten sposób Damiena Hirsta, który cztery lata temu zgarnął 198 milionów dolarów. 
David Choe
David Choe
David Choe

Zdaniem gazety "The Wall Street Journal" Facebook składajac pierwszą w swojej historii publiczną ofertę sprzedaży akcji (IPO) planuje zebrać nawet 10 miliardów dolarów. Początkową wartość rynkowej kapitalizacji  firmy Marka Zuckerberga przewiduje się na 75-100 miliardów dolarów.
 
"The Wall Street Journal" powołuje się na źródła, które utrzymują, że za przeprowadzenie oferty odpowiedzialny będzie najprawdopodobniej Morgan Stanley. Według specjalistów oferta Facebooka może okazać się czwartym pod względem wielkości - po Visa, General Motors i AT&T Wireless - debiutem w Stanach Zjednoczonych. Przy tym może być największym na rynku internetowym. Aktualnie rekordzistą jest Google, które zebrało w 2004 roku 1,9 miliarda dolarów, a początkowa giełdowa wycena tej firmy wyniosła 23 miliardy.
David Choe
David Choe
David Choe

Komentatorzy zaznaczają, że giełdowy debiut będzie wielkim wyzwaniem dla 27-letniego Marka Zuckerberga. Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się doniesienia, że założyciel najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie obawia się, że wejście na giełdę może zniszczyć kulturę firmy. Jego zdaniem pracownicy powinni skupić się na dobrym produkcie, a nie wycenie akcji przez rynek - poinformował portal Kopalniawiedzy.pl.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: kopalniawiedzy.pl, deser.pl.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wejście Facebooka na giełdę zrobi z grafficiarza milionera

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Wejście Facebooka na giełdę zrobi z grafficiarza milionera