Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Banki centralne znajdują się pod presją

Finanse

rss

Banki centralne znajdują się pod presją

2011.09.05//  Przemysław Kwiecień
Publikowane w ubiegłym tygodniu dane makro były słabe ale nie fatalne. Jednak ta najważniejsza publikacja rozczarowała najbardziej. Dlatego koniec tygodnia do wyprzedaż akcji, umocnienie franka oraz przecena euro i złotego. W efekcie rośnie presja na banki centralne – na SNB aby interweniował, na EBC do obniżał stopy, na Fed aby zdecydował się na QE3.
Przeczytaj także: Złoty traci przez pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych »Kiedy Ben Bernanke podczas ubiegłorocznego wystąpienia w Jackson Hole zapowiadał ilościową ekspansję monetarną sytuacja na rynku pracy była nieco lepsza niż obecnie, sytuacja na rynku pracy była podobna (tj. zła), nastroje konsumenckie były nieco lepsze (choć też słabe), a indeks ISM był 5 pkt. wyżej. (to dość duża różnica). Wielu inwestorów oczekuje zatem, iż w obecnej sytuacji Fed powinien zdecydować się na podobny krok, szczególnie, że ekspansja fiskalna nie wchodzi w grę. Sygnału takiego posunięcia rynek może oczekiwać w czwartek, kiedy Ben Bernanke będzie odnosił się do perspektyw amerykańskiej gospodarki. Szef Fed ma niezwykle trudne zadanie. Z jednej strony nie chce zawieść rynków mając świadomość, iż kolejne tąpnięcie na rynkach akcji (poprzez negatywny efekt majątkowy) mogłoby pogrążyć amerykańską gospodarkę. Nawet jeśli jednak Bernanke byłby skłonny do wprowadzenia QE3, musi przekonać jeszcze wewnętrzną opozycję w Fed, która słusznie argumentuje, iż na ten moment impuls (tj. zmiany strukturalne) powinien wyjść z Kongresu.
Rynkom akcji wsparcie z pewnością by się przydało, gdyż sytuacja w drugiej połowie minionego tygodnia stała się dla byków zdecydowanie niesprzyjająca. Wyjście dołem z zarysowanego kanału wzrostowego na wykresie kontraktów na indeks S&P500 mogłoby definitywnie zakończyć ostatnie odbicie.

Przez trzy kolejne tygodnie Bank Szwajcarii wydawał komunikaty mające na celu osłabienie szwajcarskiej waluty. W konsekwencji kurs EURCHF wzrósł na początku minionego tygodnia w okolice 1,1960. SNB prawdopodobnie uznał ten kurs za względnie satysfakcjonujący (przynajmniej krótkoterminowo) i w minioną środę (ani przez cały tydzień) nie wydał żadnego oświadczenia, prowokując umocnienie franka, które nabrało tempa wobec niepokojących wieści napływających z Aten (prawdopodobne przekroczenie celu deficytu), przyzwoitych danych ze Szwajcarii i pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych. To wszystko są bardziej preteksty niż powody, jednak miniony tydzień pokazał, iż w notowaniach EURCHF (i w konsekwencji CHFPLN) szybko uspokojenia nie będzie. Kluczowe kwestie na ten tydzień to:
  • plotki o interwencji – na rynku mówi się, że SNB mógłby interweniować poniżej 1,10 i być może dlatego też spadki zatrzymały się dokładnie na tym poziomie. Mówi się, iż SNB mógłby interweniować nawet dziś, wykorzystując święto w USA (i związaną z tym mniejszą płynność)
  • dane ze Szwajcarii – jutro poznamy dane o inflacji, a może deflacji? Gdybyśmy widzieli spadek cen w relacji rocznej (konsensus zakłada +0,4%) frank mógłby poważnie ucierpieć
  • Europa – rynek na ten moment nie zakłada, iż politycy (lub nawet) EBC mogą jeszcze pomóc, z drugiej strony jeśli pojawiłyby się zagrożenia dla wypłaty transzy dla Grecji, euro znalazłoby się pod poważną presją W poniedziałek przed otwarciem w Europie kurs pary EURCHF wynosił 1,1170, zaś CHFPLN 3,75.
Od pewnego czasu mamy interesującą sytuację, w której rynek stopy procentowej widzi przynajmniej jedną obniżkę stóp w tym roku, a ekonomiści nie zakładają zmian na wiele kwartałów w przód. Wskazywaliśmy wielokrotnie, iż jest to czynnik ryzyka spadków dla pary EURUSD. Ubiegły tydzień przyniósł spadki na parze EURUSD, jednak gdyby EBC zasygnalizował możliwość obniżenia stóp, spadki te z pewnością by się pogłębiły. Inna sprawa, że taka decyzja może zostać podjęta dopiero z nowym prezesem (Draghi zasiądzie w fotelu szefa EBC na listopadowym posiedzeniu, pytanie czy będzie chciał zacząć od razu od obniżki?). Tym niemniej, o ile Bernanke nie zasygnalizuje QE3, ryzyko spadków przeważna na parze EURUSD.

W poniedziałek Amerykanie i Kanadyjczycy świętują, więc początek tygodnia powinien być dość spokojny (zakładając, iż SNB nie podejmie się interwencji). W pierwszej części dnia drugorzędne dane ze strefy euro i Wielkiej Brytanii (10.30, indeks Sentix i PMI usług), w nocy decyzja Banku Australii (zakładane jest pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Banki centralne znajdują się pod presją

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Banki centralne znajdują się pod presją