Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Frank traci. SNB myli się ws. deflacji

Opinie

rss

Frank traci. SNB myli się ws. deflacji

2010.07.06//  Marcin R. Kiepas
W ostatnich tygodniach przedstawiciele Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) kilkakrotnie powtarzali, że obecnie nie ma zagrożenia deflacją, co rynek jednoznacznie odczytywał jako odejście od polityki aktywnych interwencji na rynku walutowym.

Opublikowane na początku czerwca przez Sekretariat Stanu ds. Gospodarki (SECO) prognozy dla szwajcarskiej gospodarki na lata 2010-2011, powyższe twierdzenie mogły uzasadniać. Prognozy inflacji na bieżący rok zostały podwyższone z 0,8% (w marcu) do 1,1%, a na 2011 z 0,7% do 0,8%.
Projekcja SECO miała jednak jeden słaby punkt. Prawdopodobnie nie uwzględniała aż tak dużej dynamiki aprecjacji szwajcarskiej waluty, jaka w ostatnich miesiącach ma miejsce. Tymczasem jest to podstawowy obecnie czynnik dezinflacyjny. 

Opublikowany we wtorek wskaźnik CPI dla Szwajcarii to potwierdza. W czerwcu zanotował on spadek o 0,4% M/M i wzrost o 0,5% R/R, po tym jak miesiąc wcześniej odpowiednio spadł o 0,1% i wzrósł o 1,1%. Dane mocno zaskoczyły. Rynkowy konsensus ukształtował się bowiem na poziomie 0,0% M/M i 1% R/R.  

To silne odchylenie inflacji w dół w stosunku do prognoz, stawia pod znakiem zapytania, forsowana przez SNB, tezę o braku zagrożenia deflacją. Szczególnie, jeżeli aprecjacja franka będzie postępować. Zwłaszcza w relacji do euro. W tej sytuacji należy także postawić duży znak zapytania przy twierdzeniu o rezygnacji SNB z interwencji na rynku walutowym. Dlatego nie dziwi zdecydowane osłabienie
franka do euro i dolara po publikacji danych.

O godzinie 9:46 kurs EUR/CHF testował poziom 1,3369, a USD/CHF 1,0618. Tuż przed publikacją danych obie pary znajdowały się na dziennych minimach odpowiednio na 1,3280 i 1,0563. Szwajcarska waluta traci także w relacji do złotego, spadając do 3,0710 zł.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Frank traci. SNB myli się ws. deflacji

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Frank traci. SNB myli się ws. deflacji