Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty coraz mocniejszy, wzrosty na giełdach europejskich

Opinie

rss

Złoty coraz mocniejszy, wzrosty na giełdach europejskich

2010.01.18//  Marcin R. Kiepas
Złoty umocnił się w poniedziałek do głównych walut. O godzinie 17:57 kurs USD/PLN testował poziom 2,7903 zł, EUR/PLN 4,0153 zł, a CHF/PLN 2,7233 zł.

U źródeł dzisiejszego umocnienia leżał dobry sentyment do polskiej waluty oraz powrót europejskich giełd do wzrostów, co przekładało się na wzrost apetytu na ryzyko. Złotego mogą też wspierać oczekiwania na publikowane w kolejnych dniach raporty makroekonomiczne, które powinny potwierdzić relatywną siłę polskiej gospodarki. Dotyczy to zwłaszcza danych o produkcji przemysłowej. Analitycy prognozują, że w grudniu wzrośnie ona o 11 proc. rok do roku, po tym jak w listopadzie wzrost ten sięgnął 9,8 proc.
Do kupna złotego zachęcać mogą też raporty sugerujące jego wzmocnienie w kolejnych miesiącach. Dziś na rynek trafiły raporty banków Morgan Stanley i Goldman Sachs mówiące o spadku kursu EUR/PLN do odpowiednio 3,7 i 3,87 zł.

Sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN wskazuje na dalsze umocnienie polskiej waluty w kolejnych dniach, o ile nie dojdzie do załamania nastrojów na rynkach finansowych. Takie załamanie mogłoby mieć miejsce tylko w dwóch przypadkach. Gdyby raporty kwartalne amerykańskich banków okazały się fatalne, wywołując jednocześnie obaw o możliwość generowania przez nie zysków w przyszłości. Jak również gdyby wzrost gospodarczy w Chinach w IV kwartale 2009 roku znacznie przekroczył prognozowane 10,5 proc. (dane zostaną opublikowane w czwartek). To wywołałoby strach o zaostrzenie polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin, konsekwencją czego byłaby silna korekta cen surowców oraz spadki na giełdach.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Złoty coraz mocniejszy, wzrosty na giełdach europejskich

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Extreme

  • Po zeszłorocznym sukcesie, ASICS wprowadza na rynek nowy, ulepszony NOVABLAST 2 z jeszcze lepszą...

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty coraz mocniejszy, wzrosty na giełdach europejskich