Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silna wyprzedaż złotego, który traci do dolara, euro i franka

Opinie

rss

Silna wyprzedaż złotego, który traci do dolara, euro i franka

2010.06.01//  Marcin R. Kiepas
Wtorkowy poranek upływa pod znakiem wyprzedaży złotego. O godzinie 10:23 kurs USD/PLN testował poziom 3,3697 zł, EUR/PLN 4,1101 zł, a CHF/PLN 2,8952 zł. Polska waluta traci odpowiednio 6,4 gr do dolara, 3,5 gr do euro i 3,3 gr do szwajcarskiego franka w stosunku do dnia wczorajszego.

Źródeł wyprzedaży złotego ponownie należy doszukiwać się w pogorszeniu nastrojów na rynkach finansowych, związanych z powrotem obaw o konsekwencje problemów zadłużonej Europy, co następnie prowokuje ucieczkę od ryzyka. Obawy te podsyciła publikacja przez Europejski Bank Centralny raportu o stabilności systemu finansowego Strefy Euro, piątkowa obniżka ratingu Hiszpanii, czy też pojawiające się na rynku spekulacje o możliwości obniżenia ratingu Włoch i Francji.
Cieniem na notowaniach złotego kładzie się też dzisiejsza poranna przecena EUR/USD. Kurs tej pary spadł do 1,2173 z poziomu 1,2276 dol. testowanego jeszcze przed godziną 8:00.
Wyprzedaż polskiej waluty ma też swoje lokalne źródła. Mianowicie spadek indeksu PMI oraz prawdopodobieństwo odłożenia o trzy miesiące wyboru prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).
W maju indeks PMI, opisujący kondycję polskiego sektora produkcyjnego, spadł do 52,2 z 52,5 miesiąc wcześniej. Tym samym zasygnalizował pogorszenie się sytuacji w przemyśle, zamiast oczekiwanej poprawy (prognozowano wzrost PMI do 53). Nie jest wykluczone, że to jednorazowy efekt powodzi. Z drugiej jednak strony, zwraca uwagę odnotowane w maju globalne pogorszenie wskaźników aktywności w sektorze produkcyjnym, co zwiastuje nadchodzące problemy.

W ten niekorzystny obraz, wpisują się polityczne przepychanki wokół wyboru prezesa NBP. W poniedziałek premier Donald Tusk opowiedział się za jego natychmiastowym wyborem. To jednak mało prawdopodobne. Jak donosi "Rzeczpospolita", Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Prawo i Sprawiedliwość opowiadają się za przesunięciem głosowania nad kandydaturą Marka Belki na fotel prezesa NBP na okres po wyborach prezydenckich. Kalendarz wyborczy i parlamentarny wskazuje, że nowego prezesa NBP inwestorzy poznają we wrześniu. Perspektywa kilkumiesięcznego okresu bezkrólewia w NBP, w sytuacji gdy Europa zmaga się z jednym z najgorszych kryzysów w swej najnowszej historii, nie jest dobrą wiadomością dla złotego.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Silna wyprzedaż złotego, który traci do dolara, euro i franka

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silna wyprzedaż złotego, który traci do dolara, euro i franka