Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Beczka whisky - oryginalny prezent i inwestycja

Finanse

rss

Beczka whisky - oryginalny prezent i inwestycja

2013.10.22//  R. Bednarz
Wybór prezentów bożonarodzeniowych zaczyna nam zaprzątać głowy. Poza tradycyjnymi podarunkami coraz częściej stawiamy na oryginalność. Ciekawą propozycją dla osób chcących połączyć prezent z inwestycją jest kupno beczki whisky, która będzie pomnażała swoją wartość w przyszłości.

Prezent bożonarodzeniowy powinien sprostać kilku kryteriom: być oryginalny, praktyczny, ekonomiczny. Inwestycja w beczki whisky spełnia wszystkie te kryteria. Na popularność tego typu inwestycji przyczynił się w dużej mierze kryzys gospodarczy. Inwestorzy zaczęli wówczas poszukiwać coraz to nowych możliwość inwestycyjnych. Jednak kupowanie beczek whisky jest coraz popularniejsze również wśród osób prywatnych.
Beczka whisky inwestycja
Beczka whisky inwestycja
Beczka whisky inwestycja

- Rośnie sprzedaż beczek trunku dla tzw. przeciętnego Kowalskiego, głównie ze względu na stosukowo niewysokie koszty zakupu. Minimalną kwotą inwestycji jest 15 tysięcy złotych. Kupując whisky w beczkach, przed zabutelkowaniem, płacimy niższą cenę w przeliczeniu na butelkę. Rekomendowany czas inwestycji to 2-5 lat. Szacuje się, że wartość whisky będzie rosnąc o około 15% rocznie - tłumaczy Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, firmy posiadającej w Polsce największe doświadczenie w inwestowaniu w alkohole.
Beczka whisky inwestycja
Beczka whisky inwestycja
Beczka whisky inwestycja

Wg ekspertów z Whisky Highland 250 najlepszych szkockich whisky w ciągu ostatnich 5 lat przyniosłoby właścicielowi 90 proc. zysku. Z kolei kolekcja składająca ze 100 najbardziej zyskownych butelek trunku osiągnęłaby zysk o wartości 137,5 proc. Siła tej inwestycji zależna jest od popytu i podaży. Popyt stale rośnie. Otwierają się nowe rynki – azjatycki, afrykański. Picie whisky stało się modne, trunek jest uznawany za prestiżowy. Natomiast dostępność tego alkoholu gwałtowanie spada. Wyczerpują się zapasy najbardziej uznanych destylarni, a produkcja nowej whisky to produkcja długoterminowa, która trwa od 3 lat do nawet kilkudziesięciu. W związku z taką sytuacją ceny whisky dynamicznie rosną, co pozwala uzyskać wysokie stopy zwrotu.

Beczka whisky inwestycja
Inwestycja opiera się o zakup szkockiej whisky single malt. Ten rodzaj alkoholu wyróżnia się ze względu na wyjątkowy smak i aromat. Najlepsze trunki stopniowo znikają z rynku a cena tych, które pozostały rośnie ze względu na ich unikalność.

Dla inwestorów dużą zaletą inwestycji w ten trunek jest niezależność od rynków finansowych oraz pominięcie wysokiego podatku Belki, który pobierany jest od zysków kapitałowych. Poza tym inwestycje w whisky w porównaniu do inwestycji w inne trunki eliminują problemy natury technicznej. Przykładowo przy winach istnieje duże ryzyko związane z możliwością zepsucia się alkoholu podczas leżakowania.
- Przy inwestycjach alternatywnych istotne jest doświadczenie. Zarządzałem portfelami inwestycyjnymi opartymi o alkohol o wartości ponad 130 mln złotych. Nadzoruję osobiście zakup każdego produktu – dodaje Krzysztof Maruszewski

Wiele osób obawia się tej formy inwestowania, ponieważ uznaje, że niewystarczająco zna rynek. Jednak z pomocą mogą przyjść specjaliści, którzy dobiorą produkt do indywidualnych oczekiwań.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Beczka whisky - oryginalny prezent i inwestycja

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Beczka whisky - oryginalny prezent i inwestycja