Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Firmy będą dokładać do transportu miejskiego

Firma

rss

Firmy będą dokładać do transportu miejskiego

2012.04.03//  D. Pęgiel
Rząd Donalda Tuska szykuje kolejne rozwiązanie, które uderzy w przedsiębiorców. Mowa o lokalnym podatku dla firm pobieranym z tytułu finansowania miejskiego transportu - poinformował dziennik "Rzeczpospolita".

Gazeta podkreśla, że zrównoważenie budżetów samorządowych przedsiębiorstw komunikacyjnych to jedno z najtrudniejszych zadań samorządów. Zazwyczaj wiąże się to z podwyżkami cen biletów i szukaniem oszczędności. Rząd wpadł jednak na inny pomysł i problem ten zamierza rozwiązać wzorując się na Francji.
Tam od lat 70. na miejskich przewoźników łożą firmy zatrudniające więcej niż dziewięciu pracowników. Daniny tej można uniknąć, jeśli zapewni się zatrudnionym dowóz. Ów lokalny podatek nosi nazwę "transport versement" i ma różne stawki: od 0,55% płac swych pracowników w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców do nawet 1,75% w metropoliach. 

Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR przyznał w rozmowie z dziennikiem, że trwają prace nad wprowadzeniem tych rozwiązań w Polsce. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów. Dodał, że "na poziomie rządowym problem rosnących kosztów transportu zbiorowego jest dostrzegany". Jego zdaniem kwestia ta "dotyczy oprócz rosnących cen paliw także kwestia wymiany taboru czy rosnących kosztów serwisu, a przede wszystkim integrowanie się systemów komunikacyjnych w obrębie aglomeracji".

"Rzeczpospolita" zapytała przedsiębiorców co myślą o kolejnym obciążeniu finansowym. Marta Przewłocka - wiceprezes wrocławskiej firmy informatycznej Power Media - oznajmiła, że jest oburzona pomysłem, który znowu zwiększy koszty pracy i pogorszy konkurencyjność polskiej gospodarki.  

"Najprościej nałożyć kolejny ciężar, zamiast szukać oszczędności w dystrybucji pieniędzy w ramach budżetu" - stwierdziła Przewłocka. "Nie wiem, jak to będzie liczone, czy dojeżdżający własnymi samochodami będą zwolnieni? I dlaczego podatek miałby być uzależniony od wysokości wynagrodzenia?" - dodała.

Zdaniem wiceprezes Power Media taka danina to czysty socjalizm, gdyż informatycy - zarabiający u niej znacznie więcej niż średnia krajowa - będą musieli więcej zapłacić za dojazd do pracy niż robotnicy jeżdżący tym samym autobusem.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Rzeczpospolita


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Firmy będą dokładać do transportu miejskiego

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Firmy będą dokładać do transportu miejskiego